Παρί Σεν Ζερμέν - Ναντ 4-2: Mπροστά κένταγε, πίσω πάλι έμπαζε η ΠΣΖ στη βραδιά του Εμπαπέ

Η Παρί νίκησε δύσκολα τη Ναντ με 4-2 στο «Παρκ ντε Πρενς», μολονότι και πάλι κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ, ωστόσο κινδύνεψε να χάσει τη νίκη από τα λάθη της άμυνάς της. Κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών για τους Παριζιάνους ο Εμπαπέ.

Για άλλη μια φορά Παρί Σεν Ζερμέν έπαιξε με τη φωτιά ωστόσο κατάφερε χάρη στην κλάση των παικτών της από τη μέση και μπροστά να πάρει τους τρεις πόντους με αντίπαλο την Ναντ στο Παρίσι.

Ένας απ’ αυτούς που τη βοήθησαν να φτάσει στην νίκη ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το τελικό 4-2 και με 201 γκολ πέρασε στην πρώτη θέση του πίνακα τον σκόρερ για τη γαλλική ομάδα.

Με τη νίκη της η ομάδα του Γκαλτιέ έφτασα τους 63 πόντους και βρίσκεται 11 μπροστά από τη δεύτερη Μαρσέιγ, που έχει ένα ματς λιγότερο.

Μολονότι προηγήθηκε νωρίς με 2-0 η Παρί, δέχτηκε την ισοφάριση από τη Ναντ πριν να βγει το ημίχρονο.

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και με αυτογκόλ του Χατζάμ στο 17′ έγινε το 2-0. Η Ναντ δεν παράτησε το ματς και πέτυχε δύο γρήγορα γκολ με τον Μπλας στο 31′ και τον Γκανάγκο στο 38′, προκαλώντας μουρμούρα στις εξέδρες του «Παρκ ντε Πρενς».

Μια έμπνευση του Εμπαπέ στο 60′ έβγαλε τον Ντανίλο φάτσα με το τέρμα κι αυτός δε δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να κάνει το 3-2.  Ο Γάλλος σούπερσταρ έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα στην 90+2′ με το 201ο  γκολ του στην καριέρα του με τα χρώματα της Παρί.