Νότιγχαμ - Έβερτον 2-2: Έσωσε τον... χρυσό βαθμό και τη διαφορά η Φόρεστ

Τα χρειάστηκε η Νότιγχαμ που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από την Έβερτον, αλλά χάρη σε δύο γκολ του Μπρέναν Τζόνσον έσωσε τον βαθμό και την παρτίδα, κρατώντας και τη διαφορά από την αντίπαλό της στη βαθμολογία.

Ισοπαλία σα νίκη για τη Νότιγχαμ απέναντι στην Έβερτον (2-2) με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν δύο φορές τους φιλοξενούμενους και να τους κρατούν χαμηλά στην μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού.

Το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε καλά για τους γηπεδούχους από το ξεκίνημα, καθώς βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών. Η Έβερτον κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Γκρέι. Η Φόρεστ πέρασε στην αντεπίθεση και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 19′ με τον Μπρέναν Τζόνσον. Το 1-1, ωστόσο, έμεινε στο ταμπλό του ματς μόλις για δέκα λεπτά, καθώς στο 29′ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα, μετά από ενέργεια του Κιν και τελείωμα του Ντουκουρέ.

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν στο δεύτερο ημίχρονο, πάλεψαν πολύ για την ισοφάριση και τελικά τη βρήκαν στο 77ο λεπτό με τον ίδιο σκόρερ, τον Μπρέναν Τζόνσον έπειτα από ωραία ασίστ του Γιέιτς. Με αυτή την ισοπαλία, η Φόρεστ διατηρήθηκε στη 14η θέση με 26 βαθμούς, αφήνοντας την Έβερτον στη 18η με 22.