Λαμία-Άρης 2-1: Ο κακός Άρης, έβαλε «φωτιά» στη μάχη της παραμονής!

Eurokinissi

Τα τραγικά αμυντικά λάθη στο πρώτο ημίχρονο και η αστοχία στο δεύτερο κόστισαν στον Άρη την ήττα στη Λαμία, που παίζοντας παθιασμένα, νίκησε μετά από εννιά παιχνίδια και απέκτησε και πάλι ελπίδες παραμονής!

Η Λαμία νίκησε μόλις για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα μετά τον Οκτώβριο, ο Άρης δέχτηκε δύο γκολ από μια ομάδα που είχε 10 όλη τη χρονιά και το πρωτάθλημα στην ουρά απέκτησε νέο ενδιαφέρον, καθώς η ομάδα της Φθιώτιδας προσπέρασε τον Ιωνικό και τον Λεβαδειακό!

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έκανε σίγουρα το καλύτερο πρώτο ημίχρονο της σεζόν, πάλεψε με πάθος και έκλεισε όλους τους διαδρόμους στην άμυνά της, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κράτησε παρά τις εντυπωσιακές ευκαιρίες του Άρη.

Αντίθετα ο Άρης υποχώρησε και πάλι στην έκτη θέση και προβλημάτισε μετά από δύο πολύ καλές εμφανίσεις.

Κράτησε Ενκουλού, ξεκίνησε Ιτούρμπε ο Τερζής

Παρά την επιστροφή του Φαμπιάνο από ποινή δύο αγωνιστικών, ο Τόλής Τερζής κράτησε τον Ενκουλού στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Μπράμπετς για τις καλές του εμφανίσεις, ενώ προτίμησε τον Ιτούρμπε βασικός στα εξτρέμ.

Η σύνθεση του Άρη: Κουέστα, Οντουμπάγιο, Πίρσμαν, Μπράμπετς, Ενκουλού, Ετέμπο, Νταρίντα, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε, Πάλμα, Καμαρά.

Ο Λεωνίδας Βόκολος που είχε πολλές απουσίες να αντιμετωπίσει, άρχισε το ματς με 4-3-3 και τον Γκαραβέλη στο τέρμα.

Η σύνθεση της Λαμίας: Γκαραβέλης, Σιμόν, Αμπαντά, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σλίβκα, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ, Ασκόφσκι, Νούνιες, Βέργος.

Στον ύπνο ή άμυνα του Άρη και 1-0!

Η Λαμία ξεκίνησε με συμπαγή αμυντική γραμμή, άφησε τον Άρη να γυρίζει την μπάλα χωρίς ουσία και μόλις στο 15′ χτύπησε με τον Σλίβκα, που άλλαξε όμορφα με τον Σιμόν, έπιασε στον ύπνο τον Μπράμπετς και μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Τραγικό λάθος του Ενκουλού, δεν είπε όχι ο Βέργος (2-0)

Πριν ο Άρης προλάβει να συνέλθει από το σοκ, η άμυνα του Άρη έκανε και δεύτερο γκολ δώρο στη Λαμία! Ο Βέργος πίεσε τον Ενκουλού στο 26′, ο Καμερουνέζος μπερδεύτηκε, γύρισε λανθασμένα και ο επιθετικός της Λαμίας έκλεψε για να πλασάρει εύκολα για το 2-0.

Μπήκε ξανά στο παιχνίδι από στατική φάση ο Άρης

Ο Άρης που και επιθετικά ήταν ανύπαρκτος χωρίς να έχει καταφέρει να απειλήσει τη Λαμία, κατόρθωσε να μπει ξανά στο ματς από μία στατική φάση. Στο 44′ ο Πάλμα εκτέλεσε φάουλ, ο Νταρίντα πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπράμπετς τη δεύτερη και εξιλεώθηκε μειώνοντας σε 2-1.

Ο Τερζής προσπάθησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Άλλαξε τον Ενκουλού με τον Φαμπιάνο και τον Πάλμα με τον Καμαρά και γύρισε τον σχηματισμό σε 4-4-2 με αποτέλεσμα να αρχίσει ο Άρης να δημιουργεί και να χάνει κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση με την κεφαλιά του Ματέο Γκαρσία.

Σημαντική ευκαιρία όμως έχασε για το 3-1 και η Λαμία, όταν ο Κουέστα σταμάτησε εντυπωσιακά το σουτ του Μαρτίνεθ.

Τι έχασε πάλι ο Γκρέι!

Ο Αντρέ Γκρέι έδωσε συνέχεια στο κύκλο των χαμένων ευκαιριών που έχει ανοίξει όλη τη χρονιά, καθώς στο 78′ από ασίστ του Καμάτσο, μόνος του, έστειλε την μπάλα στις κερκίδες!

Στο τελευταίο λεπτό, ο Άρης έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, που πλάσαρε, αλλά ο Σαραμαντάς με προβολή έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Η φανέλα του Κουέστα για τα θύματα των Τεμπών

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια σε ένδειξη πένθους για τα θύματα της ανείπωτης συμφοράς στα Τέμπη, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή όπως σε όλα τα γήπεδα της χώρας. Παράλληλα ο αρχηγός του Άρη Χουλιάν Κουέστα, βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με μία φανέλα που έγραφε «Πάρε με όταν φτάσεις» και την ημερομηνία της τραγωδίας.