Ατρόμητος - ΑΕΚ 0-1: Δεν την σταμάτησαν ούτε τα δοκάρια

Οι παίκτες της Ένωσης σημάδεψαν δύο φορές τα περίφημα δοκάρια του γηπέδου του Περιστερίου, βρήκαν όμως και δίχτυα με το Στίβεν Τσούμπερ και πήραν το τρίποντο που τους έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ένα ματς που ταλαιπώρησε όλον τον κόσμο του ποδοσφαίρου για περισσότερες από τέσσερις εβδομάδες, το περίφημο Ατρόμητος – ΑΕΚ, πρόσφερε πλούσιο θέαμα, πολλές φάσεις και βρήκε τελικά νικήτρια την Ένωση στο χορτάρι, μια νίκη που την έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ ήταν σαρωτική απέναντι στους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε γκολ με τον… εξπέρ των εκτός έδρας αγώνα στο Λεκανοπέδιο, Στίβεν Τσούμπερ, είχε άλλα δύο δοκάρια με τον κορυφαίο παίκτη της, Τζιμπρίλ Σιντιμπέ και τον αεικίνητο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, αλλά και πολλές χαμένες ευκαιρίες αποδεικνύοντας ότι δεν έχει ανάγκη ενστάσεις και δικαστικές διαμάχες για να πάρει αυτό που δικαιούται.

Στο δεύτερο μέρος όμως η τριπλέτα των αλλαγών του Κρις Κόουλμαν έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Ματίας Αλμέιδα και ο Ατρόμητος θα μπορούσε κάλλιστα να ισοφαρίσει μία σαστισμένη ΑΕΚ.

Στο τέλος η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πια τον ίδιο αριθμό τερμάτων με τον Παναθηναϊκό.

Ο Αλμέιδα έκανε κι ένα μικρό rotation στην ομάδα του εν όψει του πολύ σημαντικού παιχνιδιού της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Super League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Η παράταξη των δύο ομάδων

Ο Ματίας Αλμέιδα βρήκε την ευκαιρία να δώσει λίγες ανάσες τους non-stop Ρότα και Πινέδα, ενώ δεν είχε στη διάθεση του και τον Άμραμπατ. Ο Σιντιμπέ πήρε θέση στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ ως μεσοεπιθετικοί στα άκρα έπαιξαν οι Γκατσίνοβιτς και Ελίασον. Ο Αραούχο επέστρεψε στην επίθεση με παρτενέρ τον Τσούμπερ.

Ο Κρις Κόουλμαν παρέταξε την ομάδα του με 4-5-1, έχοντας στην κορυφή τον Κιάρτανσον.

Καταιγιστική Ένωση στο πρώτο ημίχρονο

Aπό το δεύτερο λεπτό η ΑΕΚ απείλησε με τον Αραούχο να γυρίζει σε ένα σημείο που δε βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 21ο λεπτό «μίλησ»ε το οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίου, αφού εκεί σταμάτησε η μπάλα στην εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ.

Ο Γάλλος δεν χρίστηκε σκόρερ, άλλα 10 λεπτά αργότερα με προβολή έδωσε την ασίστ στον Τσούμπερ, που  εκτέλεσε τον Γιαννιώτη από κοντά.

Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται κατά κύματα και είχε και δεύτερο δοκάρι με πλασέ του Γκατσίνοβιτς στο 43′, ύστερα από ωραία πάσα του Αραούχο.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ένωση να προηγείται 1-0 σκορ, όμως, που την αδικούσε, αφού ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι, με τον Ατρόμητο να μην έχει ούτε μία τελική προς την αντίπαλη εστία.

Λιγότερο παραγωγική η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο – Επικίνδυνος ο Ατρόμητος

Ο Ματίας Αλμέιδα ζήτησε στα αποδυτήρια από τους παίκτες του να πετύχουν γρήγορα ένα δεύτερο γκολ για να τελειώνει μια και καλή η υπόθεση «νίκη» στον αγώνα. Αυτό παραλίγο να συμβεί πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο με κεφαλιά του Αραούχο που πήδηξε ανενόχλητος, αλλά δεν σημάδεψε την εστία.

Ο Κρις Κόουλμαν άλλαξε στο 65′ τους τρεις προωθημένους παίκτες του βάζοντας τον αγώνα τους Τζαβίδα, Κλωναρίδη και Τζαβάρα,  και αμέσως έγινε φάση στα καρέ του Αθανασιάδη ύστερα από λάθος του Μουκουντί με τον Γιόνσον να προλαβαίνει τελευταία στιγμή το Τζαβίδα, που είχε δεχτεί ωραία πάσα του Καμαρά μέσα στην περιοχή.

Από κει και πέρα το παιχνίδι έγινε πιο άναρχο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω με γρήγορες μεταβιβάσεις.

Για να ηρεμήσει την ομάδα του, ο Αλμέιδα σήκωσε άμεσα τον Μάνταλο και τον Πάολο Φερνάντες και πάλι, όμως, ο Ατρόμητος έφτιαξε μια καλή φάση σε αντεπίθεση, με τον Κλωναρίδη να σουτάρει ψηλά άουτ στο 80′.

Ο Ατρόμητος έχασε κι άλλη καλή ευκαιρία με το Τζαβίδα στο 89′ και έδωσε την εντύπωση ότι θα μπορούσε να φτάσει στο γκολ, αλλά του έλειψε η καλή τελική προσπάθεια και οι κιτρινόμαυροι ήταν αυτοί που πήραν το τρίποντο.