Champions League: Auf wiedersehen Παρί - Η Μπάγερν απέκλεισε την ομάδα των Μέσι και Εμπαπέ

Μετά το 1-0 στο Παρίσι, η Μπάγερν νίκησε και στο σπίτι της την Παρί με 2-0 και την πέταξε έξω από τη συνέχεια του Champions League. Άντεξε η Μίλαν στο Λονδίνο, 0-0 με την Τότεναμ.

Τα λεφτά και οι παιχταράδες δε φέρνουν την ευτυχία και τις κούπες στο Champions League.

Η πολυδιαφημισμένη Παρί Σεν Ζερμέν αποκλείστηκε και πάλι από την Μπάγερν Μονάχου χάνοντας και τα δύο παιχνίδια από τους Βαυαρούς και κλείνει άλλη μια ευρωπαϊκή σεζόν με το κεφάλι σκυμμένο.

Στο Λονδίνο ,η Μίλαν κατάφερε να αμυνθεί καλά, να κρατήσει το 0-0 και πέρασε κι αυτή πανηγυρικά στα προημιτελικά του Champions League.

Μπάγερν – Παρί Σεν Ζερμέν 2-0

Άλλος ένας πικρός αποκλεισμός για τους Γάλλους.

H Παρί κυνήγησε το γκολ, είχε τις ευκαιρίες της κυρίως με τον Μέσι…

και θα μπορούσε να προηγηθεί στο ημίχρονο ύστερα από το τραγικό λάθος του Ζόμερ, αλλά τους Βαυαρούς έσωσε ο Ντε Λιχτ πάνω στη γραμμή.

Στο πρώτο μέρος η Μπάγερν απείλησε ουσιαστικά μόνο με την προσπάθεια του Μουσιάλα.

Οι γηπεδούχοι όμως μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν ένα γκολ με τον Τσούπο-Μότινγκ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ,

αλλά ο ίδιος παίκτης χρίστηκε σκόρερ ύστερα από το λάθος του Βεράτι και την ασίστ του Γκορέτκσα.

Η Μπάγερν παρέδωσε την κατοχή, αμύνθηκε εξαιρετικά και είχε σε καλή μέρα τον Ζόμερ, που φάνηκε να θέλει να εξιλεωθεί μετά το τραγικό λάθος του στο πρώτο ημίχρονο το οποίο, ευτυχώς για την ομάδα του, δεν μετουσιώθηκε σε γκολ.

Στο φινάλε του αγώνα, ο Γκνάμπρι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα πετυχαίνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Τότεναμ – Μίλαν 0-0

Όπως και το χθεσινό παιχνίδι Τσέλσι – Ντόρτμουντ που έγινε στο Λονδίνο, το ματς της Τότεναμ με τη Μίλαν άρχισε με 10λεπτη καθυστέρηση, λόγω της πολύ μεγάλης κίνησης στους δρόμους.

Το ματς ήταν πολύ κλειστό, όπως και το πρώτο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα η Μίλαν κατάφερε να πάρει την λευκή ισοπαλία και μαζί την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις, με καλύτερη το κακό σουτ του Μεσσίας από ευνοϊκή θέση.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, σημειώθηκαν αρκετές φάσεις  μπροστά και από τις δύο εστίες.

Με τον Ρομέρο να αποβάλλεται μετά το σκληρό φάουλ πάνω στον Ερναντέζ, η Τότεναμ δεν μπόρεσε με παίκτη λιγότερο να ασκήσει την πίεση που θα ήθελε σστα καρέ της Μίλαν.

Στο 90+3′ έγιναν δύο πολύ μεγάλες φάσεις  μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Μενιάν να αποκρούει την κεφαλιά του Κέιν και στην αντεπίθεση τον Οριγκί να σημαδεύει το  δοκάρι.