Premier League: Κέιν και Σον «καθάρισαν» τη Νότιγχαμ, άνετο «διπλό» η Τσέλσι

Με δύο γκολ του Χάρι Κέιν στο πρώτο μέρος κι ένα του Σον στο β’, η Τότεναμ καθάρισε εύκολα τη Νότιγχαμ με 3-1. – Άνετο πέρασμα της Τσέλσι από την έδρα της Λέστερ (1-3) – Σημαντικό τρίποντο για την Έβερτον – Ισόπαλο (2-2) το Λίντς – Μπράιτον, με τον Χάρισον να πετυχαίνει γκολ και… αυτογκόλ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρι Κέιν, ο οποίος βρήκε δύο φορές δίχτυα στο πρώτο μέρος σε βάρος της Νότιγχαμ, η Τότεναμ έβαλε χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο σακούλι το πολύτιμο τρίποντο. Ο διεθνής Άγγλος στράικερ, σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ με το κεφάλι στο 19ο λεπτό, ενώ στο 33ο σκόραρε από την άσπρη βούλα. Νωρίτερα, μόλις στο 3′, ο Ριτσάρλισον πέτυχε γκολ, το οποίο, ωστόσο, ακυρώθηκε μέσω VAR.

Στο 62′ με περίτεχνη ενέργεια εντός περιοχής, ο Σον διαμόρφωσε το 3-0, έπειτα από ασίστ του Ριτσάρλισον, απέναντι σε μία Φόρεστ που με αλλαγές από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, προσπάθησε να βγάλει… δόντια επιθετικά, αλλά δεν τα κατάφερε, λόγω και του Φόστερ που ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια, ενώ και ο Νάβας γλύτωσε την ομάδα του από περισσότερα γκολ. Τελικά, η Φόρεστ βρήκε το γκολ της τιμής με κεφαλιά του αρχηγού της, Γουόραλ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αγιού, έχασε την ευκαιρία να μειώσει ακόμη περισσότερο, αλλά ο Φόστερ απέκρουσε από το σημείο του πέναλτι.

ΛΕΣΤΕΡ – ΤΣΕΛΣΙ 1-3: Άνετο πέρασμα της Τσέλσι από την έδρα των «αλεπούδων». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11′ με τον Τσίλγουελ, έπειτα από ασίστ του Κουλιμπαλί, ενώ στο 34′ ακυρώθηκε μέσω VAR, τέρμα του Ζοάο Φέλιξ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά στο 39′ με τον Ντάκα, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Χάβερτζ στο 45+6′ και από τον Κόβασιτς, έπειτα από ενέργεια του Μούντρικ (78′).

ΕΒΕΡΤΟΝ – ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 1-0: Ένα γκολ του ΜακΝιλ στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης στάθηκε αρκετό για να δώσει το υπερπολύτιμο τρίποντιο στους γηπεδούχους. Στο 42′ ακυρώθηκε μέσω VAR γκολ του Γκρέι.

ΛΙΝΤΣ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ 2-2: Από ένα βαθμό πήραν οι δύο ομάδες. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον ΜακΆλιστερ στο 33′, απάντησε στο 40′ ο Μπάμφορντ για το 1-1. Στο 61′ με αυτογκόλ του Χάρισαν η Μπράιτον προηγήθηκε ξανά, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο 78′ με γκολ του Χάρισον που πήρε προσωπική ρεβάνς.