Φούλαμ - Άρσεναλ 0-3: Τριπλή... ομοβροντία με «στρατηγό» Τροσάρ!

Σαρωτική η Άρσεναλ πέρασε σαν… σίφουνας από την έδρα της Φούλαμ με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ισάριθμες ασίστ του Τροσάρ, ενώ διατήρησε με άνεση τη διαφορά των πέντε πόντων στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ασταμάτητη Άρσεναλ πέρασε σαν… αέρας και από την έδρα της Φούλαμ για να διατηρήσει το προβάδισμα των πέντε βαθμών από την Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της βαθμολογίας, με τρία γκολ και αντίστοιχες ασίστ του υπέροχου Τροσάρ! Κι όλα αυτά μέσα σε ένα ημίχρονο…

Η ομάδα του Αρτέτα με το πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, επέβαλε το δικό της ρυθμό και βραχυκύκλωσε την ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Τι κι αν δεν μέτρησε ως οφσάιντ το αυτογκόλ του Ρόμπινσον στο 16′ έπειτα από γύρισμα του Μαρτινέλι; Πέντε λεπτά αργότερα έγινε σαν σε προπόνηση το 0-1.

Κόρνερ του Τροσάρ από αριστερά, ο Γκάμπριελ πήδηξε μόνος μέσα στην μικρή περιοχή (!) και από εκεί δεν είχε πρόβλημα με τη στείλει με το κεφάλι στα δίχτυα (21′). Στο επόμενο πεντάλεπτο ήρθε και το 0-2. Ο Τροσάρ ξανά από αριστερά ελίχθηκε με επιτυχία και σέρβιρε ξανά στη μικρή περιοχή. Εκεί, αυτή τη φορά, περίμενε ο Μαρτινέλι, ο οποίος -σε φάση καρμπόν με εκείνη του πρώτου γκολ- σκόραρε με όλη του την άνεση, παρότι είχε τον Ρόμπινσον  στην πλάτη του.

Σα να πήρε μπρος η Φούλαμ μετά και το δεύτερο γκολ σε βάρος της. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να βγουν από το καβούκι τους, αλλά η προσπάθεια αποδείχθηκε προσωρινή, με ένα σουτ ουσιαστικά που πέρασε εκτός εστίας. Η Άρσεναλ, αντίθετα, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ, ενώ λίγο πριν από την ανάπαυλα ήρθε και το 0-3, με δημιουργό ξανά τον Τροσάρ (τρίτη ασίστ) και σκόρερ τον Όντεγκαρντ (45+2′).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε από το ξεκίνημα του β’ μέρους, με τους «κανονιέρηδες» απλώς να κατεβάζουν λίγο τις πολύ υψηλές στροφές, επιδιώκοντας να κοντρολάρουν το υπόλοιπο του αγώνα. Αυτό δεν τους εμπόδισε, ωστόσο, και παιχνίδι να κάνουν και νέες ευκαιρίες να σκαρώσουν και μονότερμα να παίξουν στο μεγαλύτερο διάστημα. Με τον Μάρκο Σίλβα να παρακολουθεί προβληματισμένος και ανήμπορος να βάλει φρένο στην εξέλιξη του ματς, οι φιλοξενούμενοι ουσιαστικά έκαναν ό,τι ήθελαν.

Από τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, ξεκίνησε και το φρεσκάρισμα από πλευράς Αρτέτα, από τη στιγμή που οι αντίπαλοι δεν είχαν άλλες αντοχές… αντίστασης. Στο 75′ με διπλή ευκαιρία η Φούλαμ πλησίασε στο γκολ της τιμής, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ζεσούς απέναντι από τον αντίπαλο κίπερ, σούταρε πάνω στο πόδι του κι έχασε την ευκαιρία να συμπληρώσει το καρέ. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο 88′ με τον Όντεγκαρντ να σουτάρει μόνός από το σημείο του πέναλτι, αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά.