Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Έβγαζε φωτιές και πάτησε πεντάδα!

Eurokinissi

Ο Άρης έκλεισε νικηφόρα και με ανατροπή την κανονική περίοδο σαρώνοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Κλεάνθης Βικελίδης και σκαρφαλώνοντας στην πέμπτη θέση. Ωραίος ο Καμάτσο με δύο ασίστ, πρώτο γκολ για Καμαρά, σκόραραν ξανά ο μαέστρος Νταρίντα και ο Ματέο Γκαρσία.

Τι κι αν ο ΠΑΣ προηγήθηκε με γκολ από τα αποδυτήρια στο Κλεάνθης Βικελίδης; Ο Άρης που τα έβρισκε μπαστούνια όταν ήταν πίσω στο σκορ, όχι μόνο ανέτρεψε τη διαφορά, αλλά έφτασε με άνεση στο 3-1, παίζοντας σαν τη γάτα με το ποντίκι τον ΠΑΣ, που ήρθε για να παίξει αμυντικά και το πλήρωσε.

Με τη συμπλήρωση της κανονικής περιόδου ο Άρης πάτησε ξανά στην πεντάδα από την οποία είχε υποχωρήσει μετά την αδικαιολόγητη ήττα στη Λαμία και πλέον κρατάει την τύχη του στα χέρια του για το ευρωπαϊκό εισιτήριο στα πλέι οφ, καθώς του αρκεί να τερματίσει πάνω από τον έκτο Βόλο.

Με Σιαμπάνη στην εστία ο Άρης και τέσσερα νέα πρόσωπα

Ο Άρης ξεκίνησε με σημαντικές αλλαγές και τέσσερα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, καθώς έλειπαν οι Ρουπ, Ετέμπο και Οντουμπάτζιο, αλλά η έκπληξη του Τόλη Τερζή ήταν στην εστία αντι του Κουέστα ο Μάριος Σιαμπάνης, ο οποίος είχε παίξει άλλη μία φορά φέτος, στη Λιβαδειά για το Κύπελλο.

Γκολ οφσάιντ ο Άρης, 0-1 ο ΠΑΣ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με γρληγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες και τον Άρη να σκοράρει μόλις στο 7′ με προβολή του Μπράμπετς μετά από κεφαλιά του Ντουκουρέ, αλλά το γκολ να ακυρώνεται με παρέμβαση του VAR, καθώς ο Τσέχος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ένα λεπτό μετά ο ΠΑΣ έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Τζίμας πάσαρε στον Λιάσο μετά την απόκρουση του Σιαμπάνη στο σουτ του Μπάλαν κι αυτός εύκολα έκανε  το 0-1.

Ο Λιάσος πανηγυρίζει το 0-1 στο Βικελίδης

Νέο γκολ από Νταρίντα και 1-1

Ο Άρης προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια κόντρα στον ΠΑΣ που κλείστηκε στην άμυνα του και απείλησε με τον Νταρίντα που σούταρε για να αποκρούσει ο Τσιντώτας και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στο 27′ ΄όμως ο Τσέχος βρήκε στόχο μετά από συνδυασμό με τον Ματέο Γκαρσία και αφού γλίστρησε ο Λιάσος για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Ανατροπή με κεφαλιά ψαράκι του Ματέο

Ο Άρης συνέχισε να παίζει μονότερμα τον ΠΑΣ προσπαθώντας με κάθε τρόπο να κάνει την ανατροπή και το πέτυχε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με όμορφη σέντρα του Καμάτσο και κεφαλιά ψαράκι του Ματέο Γκαρσία στο δεύτερο δοκάρι, απονέμοντας δικαιοσύνη σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων.

Πρώτο γκολ για Καμαρά, 2η ασίστ για Καμάτσο!

Με την ίδια ταχύτητα του πρώτου ημιχρόνου και με διάθεση να κλειδώσει τη νίκη για να μπει σε περιπέτειες, ο Άρης έκανε και το 3-1 στο 58′. Ήταν η δεύτερη ασίστ από τον Καμάτσο, που άρπαξε την ευκαιρία του Τερζή να τον ξεκινήσει στην ενδεκάδα και το πρώτο γκολ για τον Αμπουμπακάρ Καμαρά στη δεύτερη θητεία του στον Άρη. Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Μαυριτανός πανηγύρισε έξαλλα.