Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 2-1: Οι Καταλανοί κλείδωσαν τον τίτλο

Ο Κεσιέ στο 90+2′ χάρισε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη στο clasico και της έδωσε ένα τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Το Καμπ Νου γέμισε από νωρίς από 95.745 θεατές στις εξέδρες που αδημονούσαν να δουν την Μπαρτσελόνα να κερδίζει την Ρεάλ και να βάζει τελεία και παύλα στην υπόθεση τίτλος.

Η Μπάρτσα ήταν καλύτερη για 70-75 λεπτά στο παιχνίδι, ωστόσο στο μεγάλο διάστημα της υπεροχής της δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Η Ρεάλ, μη έχοντας τίποτα να χάσει, ρίσκαρε στα τελευταία λεπτά και ο Κεσιέ με εκτέλεση μέσα από την περιοχή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην Μπαρτσελόνα μια τεράστια νίκη που την φέρνει 12 βαθμούς (70-58) μπροστά από τους Μαδριλένους και αγκαλιά με τον τίτλο .

Για λογαριασμό της Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 9′ ο Αραούχο, μόλις ο τρίτος παίκτης της Μπάρτσα που πετυχαίνει γκολ σε βάρος της ομάδας του σε clasico μετά τον Κρόιφ και τον Πικέ.

Για μόλις τέταρτη  φορά στη σεζόν η Μπάρτσα βρέθηκε πίσω στο σκορ.

O Κουρτουά χρειάστηκε να επέμβει τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο, κι ενώ φαινόταν ότι η Ρεάλ θα πήγαινε με το υπέρ της 1-0 στα αποδυτήρια, σε μια φάση διαρκείας στην λήξη του ημιχρόνου ο Σέρζι Ρομπέρτο ισοφάρισε με ωραίο φαλτσαριστό μέσα από την περιοχή.

Το πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις, αλλά στο 62′ ένα λάθος του Μπουσκέτς έφερε τον Ροδρίγο σε θέση βολής, με τον Βραζιλιάνο να αστοχεί απελπιστικά. Η Μπάρτσα απάντησε με γυριστό του ξεμαρκάριστου Λεβαντόφσκι στο 67′ που έφυγε άουτ.

Ο Αντσελότι φρέσκαρε τη μεσαία του γραμμή και η Ρεάλ άρχισε να γίνεται πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Σε παρόμοια φάση με αυτή του 62′, ο Κουντέ έκανε λάθος έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Μπενζεμά, που την έστειλε πάνω στο Τερ Στέγκεν στο 79′. Δύο λεπτά αργότερα όμως, σε νέα αντεπίθεση της Ρεάλ, ο Καρβαχάλ βρήκε τον Ασένσιο μέσα στην περιοχή, που πλασάρει ιδανικά για το 1-2. Η χαρά των Μαδριλένων, όμως, βάστηξε μόνο δύο λεπτά καθώς ύστερα από εξέταση του VAR, ο σκόρερ υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Και αφού δεν ήρθε το 1-2, έγινε το 2-1 στο 90+2′ με το πρώτο γκολ του Κεσιέ στο ισπανικό πρωτάθλημα και το υπ’ αριθμόν 3.000 στο Καμπ Νου, ένα αποτέλεσμα που φέρνει την Μπαρτσελόνα πάρα πολύ κοντά στην κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.