Προκριματικά Euro 2024: Επιβλητικό πέρασμα της Αγγλίας από τη Νάπολη 1-2 την Ιταλία - Όλα τα αποτελέσματα

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (Ράις, Κέιν) η Αγγλία πέρασε νικηφόρα από τη Νάπολι επί της Ιταλίας που μείωσε στο β’ μέρος (1-2), αλλά δεν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης – Ιστορική βραδιά για Κριστιάνο Ρονάλντο στο 4-0 της Πορτογαλίας επί του Λιχτενστάιν

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Εθνική Αγγλίας πέρασε σχετικά εύκολα από τη Νάπολη όπου την περίμενε το αντίστοιχο συγκρότημα της Ιταλίας. Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο νεανικό σύνολο που παρέταξε ο Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Τα «τρία λιοντάρια» προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ, ο Κέιν προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα μετά από κόντρα έφτασε στον Ράις, ο οποίος σκόραρε εύκολα από το ύψος της μικρής περιοχής με το αριστερό. Στο 43′ σκόραρε από την άσπρη βούλα ο Κέιν έπειτα από χέρι εντός περιοχής του Ντι Λορέντσο, με το πέναλτι να σφυρίζεται κατόπιν υπόδειξης του VAR.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να μειώσουν στο 56′ με τον Ρετέγκι έπειτα από λάθος του Μαγκουάιρ εκτός περιοχής και ωραία ασίστ στον σκόρερ από τον Πελεγκρίνι. Από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά, είχαν και αριθμητικό πλεονέκτημα από το 78ο λεπτό λόγω αποβολής του Σο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά δεν βρήκαν την ευκαιρία να φέρουν τον αγώνα στα ίσια. Κάπως έτσι η Αγγλία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ 4-0: Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο (το ένα πέναλτι) και από ένα των Κανσέλο, Μπερνάρντο Σίλβα οι γηπεδούχοι καθάρισαν το τρίποντο με συνοπτικές διαδικασίες. Ο CR7 έφτασε τις 197 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, ενώ σκόραρε για 20ή στη σειρά χρονιά με το εθνόσημο!

Β. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ – ΜΑΛΤΑ 2-1

ΔΑΝΙΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 3-1

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ – Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ 0-2

ΒΟΣΝΙΑ – ΙΣΛΑΝΔΙΑ 3-0

ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ 0-0