Ελλάδα-Λιθουανία 0-0: Είχε τα πάντα, είχε «μαέστρο» Φορτούνη, αλλά δεν... έβρισκε με τίποτα δίχτυα!

EUROKINISSI

Άρεσε και πάλι η ορεξάτη Εθνική Ελλάδας, στην πρεμιέρα της στην OPAP Arena, αλλά έμεινε στο 0-0 στο φιλικό με τους Λιθουανούς χάνοντας ένα «τσουβάλι» γκολ.

O αντίπαλος διαφορετικός. Άλλο Γιβραλτάρ, άλλο Λιθουανία. Και οι συνθήκες το ίδιο: άλλο επίσημο ματς, άλλο φιλικό. Η Εθνική, πάντως, στην πρεμιέρα της στη νέα έδρα, την OPAP Arena, όπου ξεχώρισε η ανοργανωσιά της ΕΠΟ, εντυπωσίασε ξανά. Στα μελανά ο τραυματισμός του Τσιμίκα και η αναγκαστική αλλαγή.

Με τον Φορτούνη βασικό και τον Πογέτ να κατεβάζει την ελληνική ομάδα με επιθετικές διαθέσεις και σύστημα, έκανε φάσεις, είχε ευκαιρίες, της έλειψε μόνο το γκολ στο πολύ καλό πρώτο ημίχρονο απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Η παρουσία του Φορτούνη στο βασικό σχήμα ανέβασε κατακόρυφα την ποιότητα στην κυκλοφορία και τη δημιουργία, με τον μέσο του Ολυμπιακού να είναι εκ των κορυφαίων στο πρώτο ημίχρονο, μοιράζοντας ασίστ στην επίθεση. Αλλά είπαμε, μόνο το γκολ μας έλειψε στις ευκαιρίες που κάναμε.

Στο δεύτερο μέρος και δη στα πρώτα λεπτά η εικόνα δε διαφοροποιήθηκε. Η Εθνική Ελλάδας μπήκε το ίδιο δυνατά με στόχο το γκολ, απειλώντας ξανά τη λιθουανική άμυνα.

Με την πάροδο του χρόνου πήραν θάρρος και οι Λιθουανοί βγαίνοντας σιγά-σιγά μπροστά και απειλώντας την ελληνική άμυνα. Εξ ου το φρεσκάρισμα από τον Πογέτ με αλλαγές και την είσοδο του Κωνσταντέλια, ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω χειροκροτήθηκε από τους φιλάθλους.

Η Ελλάδα ήταν αυτή που έκλεισε το φιλικό με νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Γιαννούλη να νικιέται πάνω στη γραμμή από αμυντικό των φιλοξενούμενων, στερώντας το γκολ και την πρώτη νίκη στη νέα έδρα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Ακόμα κι έτσι, όμως, το 0-0 άφησε χαμόγελα για την Εθνική που σε ακόμη ένα παιχνίδι έδειξε τις υψηλές δυνατότητές της.