Προκριματικά Euro 2024: Δώρο η νίκη της Γαλλία στην Ιρλανδία, μέτρια η Ολλανδία στο 3-0 επί του Γιβραλτάρ - Τι έγινε στους άλλους ομίλους

Ευνοϊκό αποτέλεσμα για την Ελλάδα η νίκη της Γαλλίας επί της Ιρλανδίας και καλό νέο η νέα μέτρια εμφάνιση της Ολλανδίας. Η έκπληξη της βραδιάς στη Μολδαβία με την Τσεχία να κολλάει στο 0-0, ενώ η Αυστρία σώθηκε στο φινάλε στο ματς με τους Εσθονούς.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από το Δουβλίνου η Γαλλία (1-0), ενώ η Ολλανδία ήταν μέτρια στο 3-0 επί του Γιβραλτάρ, στα δύο παιχνίδια που έγιναν για τον όμιλο όπου μετέχει και η εθνική μας ομάδα.

Οι Ιρλανδοί ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησαν για το γκολ, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο στην επανάληψη, ο Παβάρ εκμεταλλεύτηκε λάθος πάσα του Κάλεν έξω από την περιοχή και με εντυπωσιακό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Γαλλία. Οι μπλε δημιούργησαν μια-δυο ευκαιρίες ακόμα, αλλά οι Ιρλανδοί ήταν αυτοί που που πίεσαν στον τέλος με τον Μενιάν να σώζει τη Γαλλία με εκπληκτική εκτίναξη στο 89′.

Η Ολλανδία με τους άρρωστους, που έλειψαν λόγω γαστρεντερίτιδας από το ματς στη Γαλλία, να επιστρέφουν, ήταν σαφώς ανώτερη απέναντι στο Γιβραλτάρ, αλλά δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει. Ο Ακέ στο ξεκίνημα την επανάληψης σκόραρε για το 1-0 και ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε ο Γουόκερ που μάρκαρε με σηκωμένες τις τάπες τον Βίφερ, σβήνοντας κάθε πιθανότητα έκπληξης στο Ρότερνταμ. Ο Ακέ και πάλι σκόραρε όταν πια  η Ολλανδία είχε απέναντί της δέκα εξαντλημένους ερασιτέχνες παίκτες.

H Αυστρία του Ρολφ Ράνγκνικ έχασε πέναλτι (δοκάρι) με τον Γκρέγκοριτς στο 17′, βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά πήρε τη νίκη από τους Εσθονούς στο 88′ με τον ίδιο παίκτη που αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Ο Φόρσμπεργκ με ωραία ατομική προσπάθεια πέτυχε το 20ό γκολ του με την εθνική ομάδα και άνοιξε το δρόμο για την αγχωμένη Σουηδία κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν. Από εκεί και πέρα όλα ήταν εύκολα για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σούτσεκ εξ επαφής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι για τους Τσέχους που έμειναν στο 0-0 στη Μολδαβία, την ώρα που ένας πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, ο Κάρολ Σφιντέρσκι έσωζε στο ματς με την Αλβανία έναν τέως προπονητή του Δικεφάλου (μεταξύ άλλων) τον Φερνάντο Σάντος από ένα δεύτερο ανεπιτυχές αποτέλεσμα στα πρώτα του παιχνίδια με την εθνική Πολωνίας. Ο Ουζούνι έχασε μοναδική ευκαιρία στο 88′ για την ισοφάριση.

Στον 7ο όμιλο, η Ουγγαρία δεν είχε κανέναν πρόβλημα με την αδύναμη Βουλγαρία, ενώ στην καυτή Ποντγκόριτσα, Μαυροβούνιο και Σερβία έχαναν ευκαιρίες, μέχρι που ο Βλάχοβιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 46′ μαζί με τον Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ, ανέλαβε δράση με πλασέ στην κίνηση και πέτυχε άλλο ένα γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα .

Τα φύλλα αγώνα:

2ος όμιλος

Ιρλανδία – Γαλλία 0-1 (50′ Παβάρ)

Ολλανδία – Γιβραλτάρ 3-0 (23′ Μέμφις, 50′, 82′ Ακέ)

6ος όμιλος

Αυστρία – Εσθονία 2-1 (68′ Κάιντς, 88′ Γκρέγκοριτς – 25′ Σάπινεν)

Σουηδία – Αζερμπαϊτζάν 5-0 (38′ Φόρσμπεργκ, 65′ Μουσταφαζάντε, 79′ Γιόκερες, 88′ Κάρλσον, 89′ Ελάνγκα)