ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 0-1: Θεία δίκη, τιμώρησε μια απόφαση-σκάνδαλο και έστειλε μήνυμα τίτλου!

Ο Λευκορώσος διαιτητής Κουλμπάκοφ προσπάθησε να διατηρήσει με… τεχνητή αναπνοή τον ΠΑΟΚ στη μάχη του τίτλου ακυρώνοντας γκολ της ΑΕΚ που δεν ακυρώνεται, αλλά η «Ένωση» πανηγύρισε τεράστια νίκη στην Τούμπα με γκολάρα του Σέρχιο Αραούχο!

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 0-1, σε μια αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την ακατανόητη απόφαση του Κουλμπάνοφ να ακυρώσει το γκολ της ΑΕΚ στο 7′, σε μια φάση που όσες φορές και να τη δεις, δεν μπορείς να καταλάβεις το τι… ανακάλυψε ο Λευκορώσος.

Η Ένωση θα μπορούσε να είχε βάλει βάσεις νίκης από νωρίς όμως σε μια φάση στην οποία ο Σάστρε γύρισε τη μπάλα πίσω στον Σβαμπ και ο Αυστριακός «έστρωσε» τον Πινέδα, που κουβάλησε τη μπάλα μέχρι τη μεγάλη περιοχή εκεί που την έστρωσε στον Άμραμπατ που πλάσαρε σε κενή εστία. Και τότε, όλοι είδαν τον Κουλμπάκοφ να έχει… ανακαλύψει κάτι που μόνο εκείνος ξέρει και να ακυρώνει το γκολ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 14′ με τον Ολιβέιρα. Το παιχνίδι είναι νεύρα, ένταση αλλά δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με μόλις μια τελική εντός εστίας.

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει ισορροπήσει και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 66′ με τον Κωνσταντέλια να βρίσκει τον Ολιβέιρα που πλάσαρε τον Αθανασιάδη, με τη μπάλα να περνάει από τα πόδια του κίπερ της ΑΕΚ, να χτυπάει στο δοκάρι και να γυρίζει τον Αθανασιάδη.

Σεντερφορίσιο γκολ Αραούχο

Στο 77′ ο Τζαβέλας σκόραρε με κεφαλιά με τη φάση να ελέγχεται και να ακυρώνεται ως οφ σάιντ. Στο 81′ ήταν η τρίτη και φαρμακερή.  Η ΑΕΚ βγήκε γκολ που δε θα μπορούσε να ακυρωθεί. Ο Μάνταλος έσκαψε για τον  Αραούχο και εκείνος κατέβασε με το στήθος και πάνω στην κίνηση πλάσαρε τον Κοτάρσκι για το 0-1. Η Ένωση πήρε αυτό που δικαιούταν από το 7′ και κατάφερε να «σβήσει» το ματς, κρατώντας το τρίποντο τίτλου με το πέρασμα από την Τούμπα.