Κύπελλο Γερμανίας: Η Φράιμπουργκ σόκαρε την Μπάγερν στο 90+3' - Στα ημιτελικά και η Άιντραχτ

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χέλερ στις καθυστερήσεις, η Φράιμπουργκ πέταξε εκτός ημιτελικών του Κυπέλλου την Μπάγερν του Τούχελ. Στα ημιτελικά και η Φρανκφούρτη, 2-0 την Ουνιόν Βερολίνου.

Ένα ματς που ήταν μονόλογος για την Μπάγερν, έληξε με μεγάλη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας για τη Φράιμπουργκ στο Μόναχο με 2-1.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ουπαμεκανό ύστερα από κόρνερ του Κίμιχ στο 20′ (ίσως κάνοντας επιθετικό φάουλ), αλλά η Φράιμπουργκ ισοφάρισε εφτά λεπτά αργότερα με εκπληκτικό σουτ του Χέφλερ, που πήρε το ριμπάουντ από το διώξιμο του Κομάν.

Όσο περνούσε η ώρα οι Βαυαροί άρχισαν να αγχώνονται και ο Τούχελ πέρασε στο 64΄ τους Μουσιάλα και Γκνάμπρι. Με τις αλλαγές η Μπάγερν έκλεισε τη Φράιμπουργκ στα καρέ της.

Στο 90+3′, όμως, η Φράιμπουργκ κέρδισε φάουλ, ο Χέφλερ το εκτέλεσε και η μπάλα βρήκε το χέρι του Μουσιάλα. Ο Χέλερ το εκτέλεσε, νίκησε τον Ζόμερ και έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά.

Δύο γκολ του Γάλλου φορ Κολό-Μουανί σε διάστημα ενός λεπτού (11′ και 12′) χάρισαν στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης την πρόκριση στα ημιτελικά με αντίπαλο την Ουνιόν Βερολίνου.

Νυρεμβέργη – Στουτγκάρδη και Λειψία – Ντόρτμουντ αγωνίζονται την Τετάρτη (5/4)