ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ - ΑΡΣΕΝΑΛ 2-0: Τεράστια νίκη για τις «μέλισσες» στην πρεμιέρα της Premier League

Η Μπρέντφορντ υποδέχτηκε την Άρσεναλ στην πρεμιέρα της φετινής Premier League και στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, φιλοδώρησε με δύο γκολ τους κανονιέρηδες του Αρτέτα.

Η Μπρέντφορντ αγωνίστηκε στην κορυφαία κατηγορία της Αγγλίας για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 1946-47. Οι οπαδοί της γέμισαν ασφυκτικά το «Brentford Community Stadium» και το… σμήνος από μέλισσες έπνιξε την Άρσεναλ. Το τελικό 2-0 ήρθε ως επιστέγασμα της σπουδαίας εμφάνισης των γηπεδούχων και των απουσιών στην επιθετική γραμμή των φιλοξενούμενων, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Ομπαμεγιάνκ και Λακαζέτ στην επίθεση.

Η Μπρέντφορντ υποδέχτηκε την Άρσεναλ υπό τους ήχουν του «Hey Jude» των Μπιτλς. «You were made to go out and get her» αναφέρει ο στίχος και οι γηπεδούχοι βγήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, για να πάρουν τη νίκη, όπως ακριβώς τραγουδούσε ο Τζον Λένον.

Αποφασισμένη να πιέσει ψηλά

Η συνταγή της για να αντιμετωπίσει τους «κανονιέρηδες» περιελάμβανε τριάδα στην άμυνα, αντεπιθέσεις και πίεση ψηλά. Η Άρσεναλ δεν έλαβε υπόψιν της την απειλή με τον Εμπουέμο στο 12ο λεπτό και συνέχισε να αμύνεται με αφέλεια, αφήνοντας με χαρακτηριστική άνεση τους γηπεδούχους να πατάνε περιοχή.

Έτσι, στο 22ο λεπτό ο Κανός βρήκε χώρο από τα δεξιά και με ένα φανταστικό τελείωμα στην κλειστή γωνιά του Λένο, εκτέλεσε για το 1-0. Αν ο Εμπουέμο μπορούσε να τελειώσει καλύτερα τις δύο φάσεις που του παρουσιάστηκαν στην περιοχή, οι «μέλισσες» θα είχαν πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός τέρματους.

Ανέβασε στροφές αλλά προδώθηκε από την άμυνα

Ο Αρτέτα προφανώς ήθελε να δει τις καταστάσεις να αλλάζουν και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του βρήκε τρόπο να πατήσει κάθετα την περιοχή της Μπρέντφορντ. Όταν χρειάστηκε όμως, απέναντι στον Τίρνεϊ και τον Σμιθ Ρόου ο Ραγιά ήταν εκεί.

Mε την είσοδο του Σακά -αποθεώθηκε κατά την είσοδό του, λόγω της ρατσιστικής επίθεσης μετά το EURO- στην κορυφή της επίθεσης, η Άρσεναλ βρήκε τρόπο και πάτημα, ώστε να διασπάσει το πρες της Μπρέντφορντ. Απείλησε μάλιστα με ένα σουτ του Τσάκα, όμως προδόθηκε ξανά από τα παιδικά λάθη της άμυνάς της.

Η Μπρέντφορντ κατάφερε να σκοράρει από… πλάγιο στο 73′, αφού η μπάλα έμεινε στη μικρή περιοχή του Λένο για ώρα. Ο Νόργκααρντ ήρθε ως τρέιλερ για να υπογράψει με κεφαλιά την πρώτη νίκη της ομάδας του στην φετινή Premier League. Αφού ό,τι και να έκανε στη συνέχεια η Άρσεναλ έπεσε πάνω στον τοίχο Ραγιά, που επενέβη σε κάθε απειλή την οποία δέχθηκε η εστία του, με κυριότερη αυτή του Πεπέ στα 86′.

Έτσι οι 17.000 και πλέον οπαδοί πανηγύρισαν έξαλλα μία νίκη μετά από 74 χρόνια στην πρώτη κατηγορία.

Οι ενδεκάδες:

Μπρέντφορντ: Ραγιά, Χένρι, Πίνοκ, Γιάνσον, Άγιερ (70′ Σόρενσεν), Νόργκααρντ, Κανός, Γιάνελτ, Ονιέκα (80′ Μπίντσραπ), Εμπουέμο (86′ Φορς), Τόνεϊ

Άρσεναλ: Λένο, Τίρνεϊ, Γουάιτ, Τσέιμπερς (81′ Ταβάρες), Μαρί, Τσάκα, Λοκονγκά, Σμιθ Ρόου, Πεπέ, Μαρτινέλι (71′ Νέλσον), Μπαλογκούν (59′ Σακά)