Άρης-Παναθηναϊκός 0-1: Ο Σπόραρ πήρε... εκδίκηση από τον εαυτό του με γκολ-χρυσάφι!

Eurokinissi

Ο… μοιραίος Σπόραρ απέναντι στον Βόλο, έγινε ήρωας του Παναθηναϊκού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και χάρισε με δικό του γκολ τεράστιο διπλό στους «πράσινους» με 1-0!

Ο Παναθηναϊκός ήρθε στο Βικελίδης με έναν και μοναδικό στόχο, να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης και το πέτυχε μένοντας πιστός στο πλάνο του.

Οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς πήγαν το ματς στο 1-0 και στα δύσκολα έδειξαν ότι δεν έχουν μόνο κίνητρο, αλλά και πάθος και ψυχή για να πετύχουν το σκοπό τους, την ώρα που η απόδοση των παικτών του Άρη έπεφτε και στο γήπεδο έδειχναν να μην μπορούν να βρουν δυνάμεις και ηθικό για να αντιδράσουν.

Το γκολ του Σπόραρ, που κόντρα στον Βόλο αστόχησε στο καθοριστικό πένακλτι, κράτησε τον Παναθηναϊκό στην κορυφή, ενώ ο Άρης, που προβλημάτισε, έχασε ευκαιρία μετά το Χ στο Φάληρο να κάνει ένα βήμα πιο κοντά στο πέμπτο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Πέντε αλλαγές στην ενδεκάδα ο Τερζής

Ο τεχνικός του Άρη που είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει παίκτες κόντρα στον Ολυμπιακό, άλλαξε πέντε από το βασικό σχήμα. Επανέφερε στα άκρα τους Οντουμπάτζιο και Μαζικού, τον Ετέμπο στον άξονα και τον Ιτούρμπε στα άκρα της επίθεσης, ενώ ξεκίνησε τον Καμαρά στην κορυφής της επίθεσης αντί του Γκρέι.

Ξαφνικό πρόβλημα με Μπρινιόλι πριν τη σέντρα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αντικατέστησε τρεις ποδοσφαιριστές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Βόλο, ωστόσο λίγο πριν από την σέντρα απέσυρε από το βασικό σχήμα τον Μπρινιόλι που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στη μέση και ξεκίνησε τον Λοντίγκιν.

Ο τεχνικός του Παναθηναίκού χρησιμοποίησε τους Σάντσες και Κλεϊνχέισλερ στο δεξί άκρο της άμυνας και αριστερά στην επίθεση αντίστοιχα. Εκτός ενδεκάδας έμειναν ο τραυματίας Κώτσιρας, ο Μπερνάρ και ο Μαντσίνι ενώ ο Μάγκνουσον έμεινε στον πάγκο.

Αργό παιχνίδι χωρίς ρυθμό και η προσοχή στις άμυνες

Το παιχνίδι δεν είχε πολλά να προσφέρει στους φιλάθλους στα πρώτα 45 λεπτά. Ελάχιστες φάσεις, πολλά λάθη, χωρίς ρυθμό, απελπιστικά αργό και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να προφυλάξουν πρώτα το μηδέν στην άμυνα.

Ο Άρης περίμενε για να τρέξει στην αντεπίθεση με τον κεφάτο Ιτούρμπε, είχε κατοχή, αλλά δεν υπήρχε η σπιρτάδα και το πάθος, ίσως και οι δυνάμεις για να απειλήσει.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός πρόσεχε τα νώτα και έμεινε χωρίς φάση για 36 λεπτά! Στο τέλος του ημιχρόνου θα μπορούσε να απειλήσει αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε μαζεμένα αμυντικά λάθη του Αρη. Φωνάζει για την κίτρινη κάρτα του Ούγγρου διαιτητή στον Οντουμπάτζιο, υποστηρίζοντας ότι είναι απευθείας κόκκινη για το μαρκάρισμα στον Κλέινχέισλερ.

«Άναψαν» τα αίματα, μία ευκαιρία για κάθε ομάδα

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήθηκε ένταση και το παιχνίδι πήρε φωτιά, με τους παίκτες του Άρη να τα έχουν με τον Ούγγρο διαιτητή. Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές αναζητώντας τη μία κίνηση που θα άλλαζε τις ισορροπίες.

Στο 59′ ο Άρης άγγιξε το γκολ, αλλά ο Πέρεθ έδιωξε πριν από τη γραμμή, ενώ στο 63′ ο Παναθηναϊκός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, αλλά ο Σπόραρ από το ύψος της μικρής περιοχής απέναντι στον Σιαμπάνη, πλάσαρε άουτ.

Γκολ ο Σπόραρ, όπως ο Παλάσιος!

Κι ενώ το παιχνίδι είχε φουντώσει, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο στο 69΄να ανοίξει το σκορ! Από κόρνερ του Τσέριν και λάθος του Φαμπιάνο, ο Σάρλια γύρισε για τον Σπόραρ, που βρήκε δύσκολα την μπάλα με το κεφάλι, αλλά με αυτόν τον παράξενο τρόπο την έστειλε πάνω από τον Σιαμπάνη που ξεκίνησε να κάνει έξοδο αλλά σταμάτησε και στη συνέχεια μέσα από τη γραμμή για το 0-1. Ένα γκολ που θύμισε το 1-2 με τον Παλάσιος τον περασμένο Φεβορυάριο.

Ο Άρης έδειξε να τα έχει χαμένα και αμέσως μετά ο Κουρμπέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ. Στην εκπνοή του αγώνα και ο Μαντσίνι έχασε σπάνια ευκαιρία με κακό τεκλείωμα να υπογράψει τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Καμαρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.