Champions League: Πελάτες του Μπενζεμά οι Άγγλοι, πελάτες της Μίλαν οι Ναπολιτάνοι

Για άλλη μια φορά ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε εναντίον αγγλικής ομάδας και άνοιξε το δρόμο στο 2-0 της Ρεάλ επί της Τσέλσι στο Μπερναμπέου, ενώ η Μίλαν για δεύτερη φορά σε δέκα μέρες ταπείνωσε την πρωτοπόρο της Serie A, Νάπολι, κερδίζοντας την με 1-0 στο Μιλάνο.

Σημαντικές νίκες πήραν στις έδρες τους Ρεάλ και Μίλαν επί των Τσέλσι και Νάπολι με 2-0 και 1-0 αντίστοιχα και απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση τους στα ημιτελικά του Champions League.

Η προβληματική φέτος Τσέλσι, με τον Φρανκ Λάμπαρντ πλέον στον πάγκο της, στάθηκε θαυμάσια στο Μπερναμπέου απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ, είχε τις φάσεις της, αλλά δεν απέφυγε το γκολ από τον συνήθη εκτελεστή των αγγλικών ομάδων, Καρίμ Μπενζεμά.Η αποβολή του Τσίλγουελ αποδυνάμωσε τους Λονδρέζους που δέχτηκαν και δεύτερο γκολ από τον Ασένσιο.

Στο Μιλάνο, οι ροσονέρι κράτησαν το μηδέν στην ασφυκτική πίεση των Ναπολιτάνων στο πρώτο 20λεπτο και βρήκαν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη με τον Αλγερινό Μπενασέρ. Η αποβολή του Ανγκισά άφησε τη Νάπολι με δέκα παίκτες, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Ήταν η δεύτερη νίκη της Μίλαν επί της Νάπολι σε διάστημα δέκα ημερών μετά το 4-0 στο Ντιέγκο Μαραντόνα για τη Serie A.

Ρεάλ Μαδρίτης – Τσέλσι 2-0

Οι μπλε έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Ζοάο Φέλιξ να φεύγει στο χώρο, αλλά το πλασέ του σταμάτησε ο Κουρτουά, μόλις στο 2′.

Η Ρεάλ απείλησε κι αυτή με τον Μπενζεμά…

ο οποίος σκόραρε στο 21′ με ριμπάουντ ύστερα από την επέμβαση του Κέπα στην προσπάθεια του Βίνι.

Η Τσέλσι παραλίγο να ισοφαρίσει με τον Στέρλινγκ άμεσα, αλλά και πάλι επενέβη ο Κουρτουά.

Ο ρυθμός έπεσε λίγο στο ξεκίνημα της επανάληψης και οι φάσεις έλειψαν με εξαίρεση την προσπάθεια του Μόντριτς

αλλά στο 59′, όταν ο Τσίλγουελ ανέτρεψε τον Ροδρίγο λίγο έξω από την περιοχή και αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, όλα άλλαξαν.

Οι Άγγλοι άντεξαν μέχρι το 74′, όταν ο Ασένσιο, λίγο μετά την είσοδο του στο ματς, σκόραρε με σουτ πάνω στην κίνηση μετά την πάσα του Βίνι.

Η Ρεάλ προσπάθησε να αρπάξει την ευκαιρία και να πετύχει τρίτο γκολ αλλά δεν το βρήκε, ενώ ο Μάουντ απείλησε στις καθυστερήσεις.

Μίλαν – Νάπολι 1-0

H Νάπολι μπήκε με σκοπό να προηγηθεί, έκανε πέντε τελικές σε 12 λεπτά(!), αλλά ο Μενιάν βαστούσε γερά.

Η Μίλαν βγήκε από το καβούκι της μετά το 20λεπτο και απείλησε με την ατομική προσπάθεια του Λεάο στο 25′.

Αυτή ήταν η προειδοποίηση της Μίλαν για το γκολ που ήρθε τελικά σε μια νέα αντεπίθεση με τον Μπενασέρ στο 40′.

Η Νάπολι σάστισε μετά το γκολ και η Μίλαν κέρδισε τρία σερί κόρνερ. Στο τελευταίο από αυτά, στο 45+2′ ο Κιάερ με δυνατή κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Νέο χτύπημα για τη Νάπολι, που δεν έκανε τίποτα το ιδιαίτερο στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η αποβολή του Ανγκισά στο 74′, αλλά και η κίτρινη του Κιμ που θα χάσει κι αυτός τη ρεβάνς.

Η Νάπολι άγγιξε το γκολ στο 87′ αλλά ο Μερέτ αντέδραε σωστά στην κεφαλιά του Ντι Λορέντσο.