«Γκέλαρε» η Λεβερκούζεν - «Άστραψε και βρόντηξε» η Στουτγκάρδη

Με το…αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της την φετινή χρονιά η Μπάγερ Λεβερκούζεν που έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου. Εκπληκτική εμφάνιση έκανε η Στουτγκάρδη, που διέσυρε με 5-1 την Γκρόιτερ Φιρτ.

Με ισοπαλία ξεκινήσε στην «πρεμιέρα» της στην φετινή Bundesliga η Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι «Ασπιρίνες» πήγαν στο Βερολίνο για να αγωνιστούν κόντρα στην Ουνιόν, η οποία και άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Ταΐβο Αβονίγι. Η Λεβερκούζεν ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μούσα Ντιαμπί στο 12′, όμως παρ’ ότι είχε αρκετό χρόνο μπροστά της, τα βρήκει σκούρα απέναντι στην ομάδα της πρωτεύουσας και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Ο Παναιγώτης Ρέτσος έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε.

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να αγωνίζεται βασικός ως δεξιός στόπερ στην τριάδα των νικητών, «καλωσόρισε» με μία πεντάρα την Γκρόιτερ Φιρτ στην μεγάλη κατηγορία, αφού επιβλήθηκε με 5-1 της νεοφώτιστης ομάδας. Ο Έντο άνοιξε το σκορ στο 30′ και ο Κλέμεντ έκανε το 2-0 έξι λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο μέρος, οι «Σουηβοί» πέτυχαν άλλα τρία τέρματα με τους Κεμπφ (55′ και 76′) και Αλ Γκαντιουί (61′). Οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν με τον Λέβελινγκ στο 90+3′.

Η Βόλφσμπουργκ έκανε το…καθήκον της και επικράτησε με 1-0 της Μπόχουμ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μόλις από το 4ο λεπτό λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινης κάρτας του Τέσκε, όμως για καλή τους τύχη το πέναλτι που εκτέλεσε ο Βέγκχορστ δεν ήταν εύστοχο. Στο 22′ όμως ο Ολλανδός στράικερ των «λύκων» δεν λάθεψε και πέτυχε ένα πολύ ωραίο γκολ το οποίο τελικά έκρινε και την αναμέτρηση. Βασικός αγωνίστηκε ο Βασίλης Λαμπρόπουλος για την Μπόχουμ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 89ο λεπτό (μπήκε στην θέση του ο Γκανβουλά).

Η Χόφενχαϊμ έκανε επληκτική εμφάνιση στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και την συνέτριψε με 4-0. Ο Μπρουν Λάρσεν άνοιξε το σκορ σοτ 37′, ο Ανταμιάν έκανε το 0-2 στο 79′ με τους Ρούτερ (87′) και Ρούντι (90+5′) να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Στο τελευταία ματς των 16:30 Αρμίνια Μπίλεφελντ και Φράιμπουργκ έμειναν στο 0-0. Στον πάγκο έμεινε ο Στέφανο Καπίνο για τους γηπεδούχους ενώ ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης ήταν εκτός λόγω τραυματισμού.