Conference League: Το ελληνικό έπος της Αλκμάαρ συνεχίζεται!

Με δύο γκολ του Παυλίδη και «βράχο» Χατζηδιάκο στην άμυνα, η Αλκμάαρ πέτυχε τεράστια ανατροπή επί της Αντερλεχτ (2-0) και πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League στη διαδικασία των πέναλτι (4-1)!

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να πετάει φωτιές στο πρώτο ημίχρονο, να σημειώνει δύο γκολ μέσα σε διάστημα 8 λεπτών και να αποτελεί κίνδυνο-θάνατο για την εστία της ‘Αντερλεχτ, η Αλκμάαρ έφερε από το 13’ την πρόκριση σε απόλυτη ισορροπία.

Ο Έλληνας διεθνής βρήκε πρώτη φορά δίχτυα από την άσπρη βούλα στο 5′ ευστοχώντας από την άσπρη βούλα, ενώ στο 13′ μπήκε με τη μπάλα στο τέρμα έπειτα από το γύρισμα του Όντγκαρντ για το 2-0.

Με αυτό το σκορ, οι Ολλανδοί… ισοφάρισαν την ήττα τους στο πρώτο παιχνίδι, αλλά ενώ είχαν μπροστά τους σχεδόν όλο το παιχνίδι, δεν κατάφεραν να βρουν ένα ακόμη γκολ που θα προκαλούσε την απόλυτη ανατροπή.

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να μην ξεκινά στο β’ μέρος λόγω τραυματισμού, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία στο παιχνίδι, αλλά το πολυπόθητο γκολ της πρόκρισης δεν ήρθε ούτε στο 90άλεπτο, ούτε στην παράταση με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Με τον έτερο Έλληνα διεθνή Παντελή Χατζηδιάκο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση στην άμυνα, η Άλκμααρ κατάφερε τελικά να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση, καθώς επιβλήθηκε με 4-1 από την άσπρη βούλα και πέρασε πανηγυρικά στα ημιτελικά του Conference League.