LA LIGA: Σημειώσατε...Χ

Ισόπαλα έληξαν τα τρία από τα τέσσερα παιχνίδια του Σαββάτου (14/08), με την Ρεάλ να είναι η μόνη ομάδα που ξέφυγε από αυτό το «μοτίβα» επικρατώντα με 4-1 εκτός έδρας της Αλαβές.

Με την Ρεάλ Μαδρίτης να κερδίζει με 4-1 στην έδρα της Αλαβές μ’ έναν «καυτό» Καρίμ Μπενζεμά και τα υπόλοιπα τρία παιχνίδια της ημέρας να μένουν στο «Χ» ολοκληρώθηκε η σημερινή βραδιά της La Liga.

Η «Βασίλισσα» με τον Γάλλο στράικερ να πετυχαίνει ντοπιέτα καθάρισε με 4-1 την Αλαβές στην χώρα των Βάσκων.

Η Μαγιόρκα πήρε το προβάδισμα μόλις στο 25ο λεπτό κόντρα στην Μπέτις με τον Μπράιαν Ολιβάν στο 25ο λεπτό. Οι Ανδαλουσιάνοι έχασαν ένα λεπτό αργότερα τον Μορένο, που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Καλντερόν. Η «χρυσή» αλλαγή όμως δεν ήταν αυτή, αλλά ο Χούανμι, που τέσσερα λεπτά με την είσοδό του, κατόρθωσε στο 59′ να ισοφαρίσει σε 1-1 με την Μπέτις. Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι προσπάθησε να ολοκληρώσει την ανατροπή, ωστόσο δεν κατάφερε, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Η Λεβάντε προηγήθηκε στην έδρα της Κάντιθ με τον Μοράλες στο 39′, με τους οικοδεσπότες να σώζουν έστω τον ένα βαθμό στο 90+7′ με το γκολ του Αλφόνσο Εσπίνο.

Στην «λευκή» ισοπαλία έμειναν οι Οσασούνα και Εσπανιόλ σ’ ένα παιχνίδι με πολύ λίγες καλές στιγμές.