Γλίτωσαν το «κάζο» χάρη σε Εμπαπέ και Ντράξλερ

Η Παρί Σεν Ζερμέν, παρά το γρήγορο προβάδισμα με τρία γκολ που απέκτησε, έφτασε να αμφιβάλλει για την νίκη της, όμως τελικά κέρδισε το Στρασβούργο με 4-2.

Τι κι αν οι Παριζιάνοι έφτασαν να προηγούνται με 3-0 μόλις στο 27′, το Στρασβούργο βρήκε τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα και τις λύσεις φτάνοντας το ματς στο 3-2 και απειλώντας να χαλάσει την γιορτή που είχε στηθεί με την παρουσίαση του Μέσι και των υπόλοιπων τεράστιων αποκτημάτων της Παρί. Ο Σαράμπια όμως έδωσε τη χαριστική βολή στους «ραλίστες» στο 86′.

Ο Μάουρο Ικάρντι ήταν εκείνος που άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό τον χορό των γκολ για τους Παριζιάνους. Στην συνέχεια ανέλαβε ο Γιούλιαν Ντράξλερ, που πρώτα έδωσε την ασίστ για το γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο 25′ κι έπειτα πέτυχε ο ίδιος γκολ στο 27′ για να εδραιώσει το προβάδισμα της Παρί.

Το Στρασβούργο έβγαλε όμως αντίδραση εκεί που κανείς δεν το περίμενε. Μείωσε αρχικά με τον Κέβιν Γκαμεϊρό στο 53′ και στην συνέχεια πλησίασε στο ένα γκολ χάρη στον Αζορκέ στο 64ο λεπτό.

Ο Πάμπλο Σαράμπια, που είχε μπει ως αλλαγή στο 71′ στην θέση του Ντράξλερ, κάθαρισε τη…μπουγάδα για τους πρωτευουσιάνους, όταν σκόραρε στο 86′ μετά από ασίστ του Εμπαπέ εκμεταλλευόμενος έτσι και το αριθμητικό πλεονέκτημα, που είχε αποκτήσει η ομάδα του από το 81′, όταν ο Ντζικού αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κόκκινη αφήνοντας το Στρασβούργο με δέκα παίκτες.

Με το 4-2 να είναι και το τελικό σκορ, η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο έκανε το 2/2 και περιμένει τώρα να δει και τους υπόλοιπους νέους αστέρες (Ράμος, Ντοναρούμα, Μέσι) να ενσωματώνονται σιγά σιγά στην ομάδα και να παίρνουν τα πρώτα τους ματς.