Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-3: Elite... κόλαση στο Καραϊσκάκη από Ιταλό καμικάζι!

EUROKINISSI

Ο Ιταλός διαιτητής Μάσα έγινε αρνητικός πρωταγωνιστής στο ντέρμπι του Καραϊσκάκη με αποφάσεις που ξεσήκωσαν θύελλα αντιδράσεων – «Σκυλομαχία» στο Φάληρο και νίκη-τίτλου της ΑΕΚ με 3-1! – Επεισόδια στο φινάλε με είσοδο οπαδών στο χορτάρι!

Το παιχνίδι άρχισε και ήταν λες και βγήκε από τη… μηχανή του χρόνου θυμίζοντας το ματς του πρώτου γύρου στο ίδιο γήπεδο. Η ΑΕΚ έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι Ολυμπιακό μόνο που αυτή τη φορά βρήκε και το γκολ που άξιζε με βάση το ξεκίνημά της.

Η ΑΕΚ μπήκε σαν γηπεδούχος

Η πρώτη απειλή για την άμυνα του Ολυμπιακού ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό με την μεγάλη ευκαιρία του Ελίασον, ο οποίος ανάγκασε τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση. Δεν έγινε το ίδιο λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς συνδυάστηκε υπέροχα με τον Τσούμπερ και με πλασέ μέσα από την περιοχή με σκαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Αλμέιδα συνέχισε με την ίδια ορμή, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό χωρίς ορμή, χωρίς πάθος, χωρίς πλάνο, χωρίς τελική! Στο 21′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πινέδα (νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Πασχαλάκη) την ώρα που οι γηπεδούχοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι όχι μόνο από τους αντιπάλους, αλλά και από τον ίδιο τους τον εαυτό. Ένα «φάντασμα» απέναντι σε μία κανονική ομάδα.

Την αδικεί το 0-1

H AEK συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, του Τσούμπερ στο 27′ ήρθε να προστεθεί στις καλές στιγμές της Ένωσης, με το 0-1 να αδικεί τους φιλοξενούμενους και τα δικαιολογημένα γιουχαϊσματα από τον κόσμο του Ολυμπιακού να δείχνουν την απογοήτευση από την εικόνα στο χορτάρι.

Αν κάποιος ήταν ικανοποιημένος από το 0-1 του ημιχρόνου ήταν… ο Ολυμπιακός που με αυτή την εμφάνιση ήταν πίσω στο σκορ μόνο με ένα γκολ διαφορά.

Έκανε σε λίγα λεπτά όσα δεν έκανε σε ένα ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος είδαμε πιο ορθολογικό σχήμα από τους Πειραιώτες, με τρεξίματα, με πίεση. Όσα δεν έκανε σε ένα ημίχρονο τα έκανε στο ξεκίνημα του δευτέρου και στο 54′ απέναντι σε μία άμυνα της ΑΕΚ που αντέδρασε τραγικά ήρθε το 1-1 με την κεφαλιά του Μακαμπού.

O Oλυμπιακός συνέχισε να πολιορκεί την ΑΕΚ απειλώντας την εστία της, με το 1-2 της Τούμπας να βαραίνει τις πλάτες των «κιτρινόμαυρων» που κυνηγούσαν τη νίκη για να παραμείνουν ισόβαθμοι με τον Παναθηναϊκό. Το πεντάλεπτο 70-75 ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων που έβγαλαν πίεση και κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα προς την εστία του Πασχαλάκη.

Η αλήθεια είναι ότι το παιχνίδι έμοιαζε με… ροντέο όσο πλησιάζαμε στη λήξη του. Πάνω-κάτω η μπάλα και δύο ομάδες που κυνηγούσαν λυσσασμένα το γκολ που πιθανότητα θα έγινε και το τρίποντο.

Με την υπογραφή… Μάσα

Στο 80ο λεπτό ήρθε η φάση που σήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς Ολυμπιακού με τον ρέφερι να δίνει πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ρέαμπτσουκ στον Βίντα. Το VAR συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να «φωνάζουν» (έχοντας δει τα ριπλέι της επίμαχης φάσης), αλλά ο Λιβάι Γκαρσία στο 82′ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και άλλαξε τον ρου της αναμέτρησης δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Το πέναλτι «έκοψε τα πόδια» των Πειραιωτών, φρέναρε την προσπάθειά τους για την ανατροπή, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα, έφτασε στο 1-3 στο 91′ μετά από ωραία προσωπική ενέργεια του Μάνταλου (και αφού προηγήθηκε φάουλ του Άμραμπατ που δεν είδαν διαιτητής και VAR)  και έφυγε νικήτρια από τη «σκυλομαχία», σε ένα ντέρμπι που ολοκληρώθηκε επεισοδιακά, με τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται εντόνως για τη διαιτησία.