Νάπολι - Σαλερνιτάνα 1-1: Ο Ντιά χάλασε το... πάρτι των «παρτενοπέι» για την κατάκτηση του «σκουντέτο»

«Κάηκε» η Νάπολι για τα… παιδιά του Ντιέγκο Μαραντόνα, αλλά ο Ντιά χάλασε το πρόωρο πάρτι στο 83′ – Η ομάδα του Σπαλέτι ήθελε να κατακτήσει και μαθηματικά το «σκουντέτο» έπειτα από 33 χρόνια, αλλά η πεισματάρα Σαλερνιτάνα πήρε την ισοπαλία στο 83′ και ματαίωσε την πρόωρη στέψη!

Ήταν η καλύτερη ομάδα σε όλη την περίοδο, το αξίζει, θα το κατακτήσει, αλλά δεν έφτασε ακόμη η ώρα της στέψης! Η Νάπολι πάλεψε για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα στην Ιταλία, το τρίτο «σκουντέτο» στην ιστορία της, αλλά η πεισματάρα Σαλερνιτάνα χάλασε το… πάρτι με τη γκολάρα του Ντιά στο 83′, για να ισοφαρίσει το 1-0 του Ολιβέρα με κεφαλιά από το 62′.

Η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική στις εξέδρες πολύ ώρα πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης.

Χιλιάδες κόσμου είχε συγκεντρωθεί και στους δρόμους γύρω από το γήπεδο, έχοντας ξεκινήσει τους πανηγυρισμούς από το… μεσημέρι.

Η Νάπολι επιχείρησε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού να επιβάλει τον ρυθμό της, αλλά ο πολύπειρος Οτσόα είχε άλλη άποψη και κράτησε ζωντανή την ομάδα του σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Παρά τα… μαγικά του Κβαρατσχέλια, η άμυνα των φιλοξενουμένων έμεινε όρθια μέχρι το 62′ της αναμέτρησης.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Ολιβέρα με κεφαλιά βρήκε δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και η… σεισμική δόνηση έγινε αισθητή σε όλη την πόλη! Πανζουρλισμός, δάκρυα χαράς, ένα ηφαίστειο που ξεχείλισε από λάβα!

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ρίξουν στροφές και να κοντρολάρουν το παιχνίδι, προκειμένου να το… σβήσουν μέχρι το φινάλε, ωστόσο, η Σαλερνιτάνα δεν παρέδωσε τα όπλα και απείλησε τουλάχιστον δύο φορές για να φτάσει στην ισοφάριση.

Σπουδαία ευκαιρία, ωστόσο, για να κάνει το 2-0 και να «κλειδώσει» το τρίποντο έχασε και ο Κβαρατσχέλια στο 80′, με το σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ.

Αυτό που έχασαν οι γηπεδούχοι, το πέτυχε στην τρίτη και… φαρμακερή, ο Ντιά, ο οποίος από πλάγια δεξιά έπιασε ένα απίθανο σουτ με το αριστερό για να γράψει το 1-1 και να χαλάσει το… πάρτι της Νάπολι.

Στα τελευταία λεπτά, παρά τις δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν τίποτα δεν άλλαξε και η στέψη πήρε αναβολή…