Λίβερπουλ-Τότεναμ 4-3: Στην Ευρώπη με... μια βαλίτσα ψυχοφάρμακα!

Λίβερπουλ και Τότεναμ απέδειξαν ότι είναι φέτος ομάδες για τον… ψυχίατρο! Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν 3-0, στο 15′, οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν 3-3 στο 90+3′ και τελικά ο Ζότα έδωσε νίκη Ευρώπης στην ομάδα του Κλοπ στο 90+4′!

Στην αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Τότεναμ αποδείχθηκε για ακόμη μία φορά ότι η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι ικανή φέτος για το καλύτερο και το χειρότερο ακόμη και μέσα στο ίδιο παιχνίδι! Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι ήταν εκρηκτικό και αξιοζήλευτο, καθώς κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ μέσα σε διάστημα λίγων λεπτών!

Συγκεκριμένα, μόλις στο 3ο λεπτό ο Κρις Τζόουνς έπειτα από ενέργεια του Αλεξάντερ Άρνολντ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, από ασίστ του Γκάκπο ο Λουίς Ντίας «έγραψε» το 2-0, για να έρθει ο Σαλάχ στο 15′, να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα και να διαμορφώσει το 3-0 μέσα σε αποθέωση!

Κάπου εκεί, ωστόσο, οι «reds» μάλλον πίστεψαν ότι τελείωσε το παιχνίδι κι έβαλαν το τρίποντο στο σακούλι. Λες και αποκοιμήθηκαν με αποτέλεσμα η Τότεναμ να τους βρει… μπόσικους και να το κάνει ντέρμπι! Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας, όχι απλά μείωσαν στο σκορ με τον Κέιν, έπειτα από ασίστ του Πέρισιτς (40′), αλλά έχασαν ευκαιρίες για να σημειώσουν κι άλλα 2-3 γκολ!

Μετά το 3-0, η Τότεναμ έπαιξε ουσιαστικά μονότερμα στο «Άνφιλντ» και η καλή τους προσπάθεια έφερε το σκορ στο ένα γκολ στο 77′ με τον Σον να πετυχαίνει το 3-2, έπειτα από τελική πάσα του Ρομέρο.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ριτσάρλισον «πάγωσε» το γήπεδο, καθώς έπειτα από ενέργεια του Σον, έφερε το παιχνίδι στα ίσια! Κάπου εκεί εμφανίστηκε ως από μηχανής Θεός ο Ντιόγκο Ζότα, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα (90+4′) επανέφερε τις καρδιές των φίλων της Λίβερπουλ στη θέση τους με το 4-3, έπειτα από απίστευτο… θρίλερ!