Ήττα-σοκ για την Λιόν - «Αυτοκτόνησε» η Μαρσέιγ

Η Λιόν ηττήθηκε με…κάτω τα χέρια με 3-0 από την Ανζέ, που είναι η μόνη με 2/2 αυτή τη στιγμή μαζί με τη Παρί Σεν Ζερμέν. Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας η Μαρσέιγ έχασαν την νίκη μέσα από τα χέρια της απέναντι στην Μπορντό, αφού από 2-0 που προηγούταν μέσα στην έδρα της είδε το παιχνίδι να λήγει με το σκορ στο 2-2.

Η Ανζέ πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και κέρδισε με 3-0 στην έδρα της την Λιόν, η οποία συνεχίζει να αγνοεί την χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Τζίμι Κάμποτ έκανε εξαιρετική εμφάνιση για τους γηπεδούχους δίνοντας την ασίστ τόσο για το πρώτο γκολ του Μπουφάλ (20′) όσο και για το τρίτο του Ουνάχι (77′) που σκόραρε δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Το δεύτερο γκολ προήλθε από αυτογκόλ του Μαρσέλο στο 53′. Να σημειωθεί πως οι «Λιονέ» αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 65ο λεπτό λόγω αποβολής του Κορνέ. Η Ανζέ είναι αυτή τη στιγμή μαζί με την Παρί και την Κλερμόν οι μόνες ομάδες με 2/2.

Η Μπορντό έχασε νωρίς τον Καλού, ο οποίος, ενώ καθόταν στο τοίχος σε μία στημένη φάση, σωριάστηκε στο έδαφος, αλλά ευτυχώς συνήλθε μετά από λίγο, αν και τελικά η ομάδα του αποφάσισε να προχωρήσει σε αλλαγή για σιγουριά στο 14′ με τον Ουντέν να περνάει στην θέση του. Οι Μασσαλοί προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο μέρος χάρη στα γκολ των Ουντέρ (34′) και Παγιέτ (41′). Στο δεύτερο ημίχρονο ο νεοεισελθών Πεμπελέ μείωσε σε 2-1 στο 51′ και ο Ουντέν στο 57′ ισοφάρισε σε 2-2 με τους «Γιρονδίνους» να παρουσιάζουν ένα εξαιρετικό πρόσωπο. Η Μαρσέιγ μάλιστα έμεινε με δέκα παίκτες στο 89ο λεπτό λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Λεονάρντο Μπαλέρντι, αλλά η Μπορντό δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Η Ρεν μπορεί να προηγήθηκε στην έδρα της Μπρεστ με τον Γκιρασί στο 84ο λεπτό και να νόμιζε πως αυτό αρκούσε για τη νίκη, όμως ο Λε Ντουαρόν είχε διαφορετική γνώμη ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους στο 90+1′.

Η Τρουά, που έχει ξοδέψει φέτος 17 εκ. ευρώ σε μεταγραφές, παρ’ ότι νεοφώτιστη, μέλος του City Football Group γαρ, έχασε και πάλι, αυτή τη φορά από την Κλερμόν εκτός έδρας με 2-0. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Μπαγιό να πετυχαίνει ντοπιέτα (53′ και 65′) εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό μειονέκτημα της Τρουά, που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 33′ λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ίσα Καμπορέ.

Σ’ ένα εκπληκτικό παιχνίδι με δυο ανατροπές, αλλά χωρίς νικητή, Ρεμς και Μονπελιέ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3. Ο Κοζά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 5′ με τον Κασαμά να πετυχαίνει δυο γκολ (7′ και 26′) και να κάνει την ανατροπή για την ομάδα του Τάσου Δώνη (εκτός αποστολής). Η Μονπελιέ ισοφάρισε με τον Ντελόρτ στο 38′ και ολοκληρώσε τη δική της ανατροπή με τον Λαμπόρντ στο 43′. Ο Κεμπάλ ήταν εκείνος που ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 83′ και διαμόρφωσε και το τελικό σκορ.

Η Σεντ Ετιέν προηγήθηκε δις, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τελικά στην έδρα της Λανς. Ο Κχαζρί έκανε το 0-1 μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Γκαναγκό να ισοφαρίσει στο 36′. Ο Μπουανγκά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «Στεφανουά», αλλά ο Φοφανά έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια στο 77′ (2-2) για τους γηπεδούχους.

Η Ναντ επικράτησε με 2-0 της Μετς χάρη στα γκολ των Κόλο Μουανί (12′) και Μπλας (49′).