Ολυμπιακός: Ο «κρυφός» φορ που αν ήταν πιο εύστοχος θα τα «έσπαγε»

Παϊτίμ Κασάμι
eurokinissi

Ούτε φορ, ούτε εξτρέμ ούτε 10άρι είναι αλλά έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα…

Ξέρεις ποιός παίκτης του Ολυμπιακού έχει τη μεγαλύτερη συχνότητα σε τελικές προσπάθειες από κάθε άλλον; Ώπα, μη βιαστείς. Δεν είναι φορ. Ούτε εξτρέμ είναι. Δεν είναι καν ένα από τα 10άρια του! Τι έγινε, «ψάρωσες»;

Ο Ολυμπιακός έχει έναν κεντρικό μέσο που έχει το ένστικτο του σκόρερ. Δυστυχώς δεν έχει και την απαραίτητη ευστοχία στην τελική προσπάθεια. Ωστόσο έχει μια μοναδική ικανότητα να… τρυπώνει στην αντίπαλη περιοχή, να… χώνεται στις φάσεις και να απειλεί.

Ποιός είναι αυτός; Μα φυσικά ο Παϊτίμ Κασάμι.  Σε μόλις 445 λεπτά στη Stoiximan Super League ως τώρα ο έμπειρος χαφ έχει 22 τελικές, που σημαίνει ότι κάνει μία τελική ανά 20 λεπτά!

Για να κάνετε τις απαραίτητες συγκρίσεις ο δεύτερος σε συχνότητα τελικών είναι ο Κώστας Φορτούνης που έχει μία τελική ανά 31 λεπτά. Ακολουθεί ο Χάμες Ροντρίγκες με μία τελική ανά 33 λεπτά, μετά ο Σεντρίκ Μπακαμπού με 35 λεπτά, ο Πεπ Μπιέλ με 36 λεπτά ενώ ο killer Ελ Αραμπί έχει μείνει πολύ πίσω με μία τελική ανά 40 λεπτά.

Το κακό για τον Κασάμι είναι ότι με την ευκολία που… τρυπώνει στις φάσεις με την ίδια ευκολία «κλοτσάει» τις ευκαιρίες. Χαρακτηριστική και ενδεικτική συνάμα ήταν η φάση του 3ου λεπτού στο ματς του Ολυμπιακού με τον Βόλο (5-0) όπου ο Βαλμπουενά του έδωσε πάρε-βάλε και ανενόχλητος σε άδεια εστία από τη μικρή περιοχή «κατάφερε» (για κατόρθωμα πρόκειται…) να στείλει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Ακόμα και στο 10ο λεπτό που πάλι είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει τον νίκησε ο Κότνικ με το πόδι έως ότου, εν τέλει, σκοράρει στο 25′.