ΑΕΚ - Ολυμπιακός 0-0: Ο εφιάλτης της «Αγιά Σοφιάς» είναι... ερυθρόλευκος!

EUROKINISSI

Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τεράστιο προβάδισμα τίτλου με την ισοπαλία του Παναθηναϊκού, αλλά ο Ολυμπιακός της πήρε… την μπουκιά απ’ το στόμα μένοντας όρθιος για δεύτερη φορά στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η μία ομάδα αντιμέτωπη με την ίωση και την πίεση του πρωταθλήματος, η άλλη ομάδα για το στόχο της 3ης θέσης, αλλά και να αφήσει πίσω το πρόσφατο, βαρύ, 1-3 από την ΑΕΚ στο Φάληρο.

Ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο που στο πρώτο μέρος δεν είδαμε πολλές φάσεις, παρά μόνο δύο συγκεκριμένα. Μία για τον Ολυμπιακό, με τον Μακαμπού, μία για την ΑΕΚ με τον Γκαρσία.

Όχι πως δεν είχε ρυθμό το ντέρμπι. Μία χαρά ήταν, αλλά ήταν μία ταχύτητα κάτω σε σχέση με τα προηγούμενα, εφετινά, ΑΕΚ και Ολυμπιακού. Αυτός που όρισε, πάντως, το πρώτο ημίχρονο και το 0-0 που έγραψε την ιστορία του ήταν ο Ολυμπιακός. Κι αυτό γιατί δεν άφησε την ΑΕΚ να ανεβάσει την ένταση, δεν κλείστηκε πίσω και παρουσιάστηκε ορθολογικός. Κι αν ήταν εύστοχος, στη φάση με τον Μακαμπού, θα μπορούσε να κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήταν αυτή που, εύλογα, μπήκε δυνατά με στόχο να πιέσει, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε τεράστια, διπλή, ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τους Σαμασέκου και Μπιελ να αστοχούν για το 0-1. Η φάση, μάλιστα, έγινε, λίγα λεπτά μετά το 1-1 του ΠΑΟΚ στον αγώνα της Λεωφόρου κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και τον Ολυμπιακό να παίζει επί της ουσίας με αντεπιθέσεις προσπαθώντας να χτυπήσει την κόντρα. Τέτοια ήταν η φάση με τον Μακαμπού που σκόραρε στο 69′ και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ (και μετά από έλεγχο του VAR).

Με την πάροδο του χρόνου οι προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με τον Αλμέιδα να κάνει πιο επιθετική την ΑΕΚ ώστε αυτό να του φέρει ευκαιρίες προς την εστία του Τζολάκη. Ευκαιρία ήρθε, στο 87ο λεπτό, με τον Λιβάι Γκαρσία να νικιέται με δύσκολη επέμβαση από τον γκολκίπερ του Ολυμπιακού και τον… Εμβιλά, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων» στο δεύτερο ημίχρονο.

Στη συνέχεια του ντέρμπι όλα τα λεφτά ήταν το τελευταίο εννιάλεπτο, των καθυστερήσεων, μετά τη λήξη του αγώνα της Λεωφόρου (1-1). Τόσα λεπτά είχε η ΑΕΚ στη διάθεσή της για το γκολ που έψαχνε και το οποίο θα της έδινε το μεγάλο προβάδισμα για τον τίτλο.

Ούτε σε αυτό το χρονικό διάστημα η ΑΕΚ δεν πέτυχε το γκολ… τίτλου και η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός δεν πιέστηκε ιδιαίτερα, με το 0-0 να γράφει την ιστορία του αγώνα και το απίστευτο θρίλερ να συνεχίζεται. ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στις ισοπαλίες και παραμένουν ισόβαθμοι δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε, με τους «πράσινους» να εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι. Ο Παναθηναϊκός τώρα σκέφτεται το ντέρμπι του Φαλήρου με τον Ολυμπιακό και η ΑΕΚ το εκτός έδρας ματς με τον Άρη.