Ουντινέζε - Νάπολι 1-1: Σήκω Ντιέγκο να δεις τα παιδιά σου - Το πήρε η ομαδάρα του Σπαλέτι!

Το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Νάπολι μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με την Ουντινέζε (1-1). Τα… παιδιά του Ντιέγκο Μαραντόνα κατέκτησαν πανάξια το φετινό «σκουντέτο» μετά από 33 χρόνια!

Η ομάδα του Σπαλέτι ήθελε να κατακτήσει και μαθηματικά το «σκουντέτο» έπειτα από 33 χρόνια, αλλά η πεισματάρα Σαλερνιτάνα πήρε την ισοπαλία στο προηγούμενο παιχνίδι και ματαίωσε την πρόωρη στέψη! Ό,τι δεν έγινε στην έδρα της, ωστόσο, η Νάπολι το κατάφερε στο Ούντινε, καθώς το 1-1 κόντρα στην τοπική ομάδα και ο ένας βαθμός της χάρισαν το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Ήταν η καλύτερη ομάδα σε όλη την περίοδο, το άξιξε, το κατέκτησε και έφτασε η ώρα της στέψης! Η Νάπολι πάλεψε για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα στην Ιταλία, το τρίτο «σκουντέτο» στην ιστορία της και τα κατάφερε παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λόβριτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Όσιμεν βρήκε δίχτυα, έφερε το ματς στα ίσια και απογείωσε τους οπαδούς της Νάπολι που περιμένουν πως και πως την απονομή του τροπαίου στο «Ντιέγκο Μαραντόνα».

Τα παιδιά του… Θεού τα κατάφεραν και το… γλέντησαν με την ψυχή τους!

Το τι έγινε στα επινίκια δεν περιγράφεται…