Νιουκάστλ - Άρσεναλ 0-2: Έπαιξαν τα ρέστα τους για τον τίτλο οι «κανονιέρηδες»

Η Άρσεναλ πέρασε από το St. James’ Park και επανέφερε τη διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι στον πόντο, συντηρώντας τις λιγοστές ελπίδες της για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Με γκολ του αρχηγού της Έντεγκααρντ και αυτογκόλ του Ελβετού αμυντικού Σερ, η Άρσεναλ πήρε το τρίποντο που τόσο πολύ είχε ανάγκη στο Νιουκάστλ και κράτησε ζωντανό το όνειρο του τίτλου.

Οι κανονιέρηδες έφτασαν στους 81 πόντους και έχουν να δώσουν τρία ακόμα ματς, με τη Μάντσεστερ Σίτι να είναι στους 82, αλλά να έχει και ματς λιγότερο.

Η δε Νιουκάστλ διατηρήθηκε τρίτη, στο +3 από τη Λίβερπουλ, έχοντας όμως το μαξιλαράκι του ενός ακόμα παιχνιδιού σε σχέση με τους κόκκινους (34 έναντι 35).

Η Νιουκάστλ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχε δοκάρι με τον Μέρφι μόλις στο 2′. Ωστόσο η Άρσεναλ σκόραρε κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Έντεγκααρντ να σημαδεύει την αριστερή γωνία του Πόουπ στο 14′.

Ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων κόπασε και στο 21′ ο γκολκίπερ της Νιουκάστλ είπε «όχι» σε φάση διαρκείας στα σουτ του Μαρτινέλι και του Πόουπ. Νέα απόκρουση του τερματοφύλακα της Νιουκάστλ σε προσπάθεια του Σάκα που βγήκε στην αντεπίθεση και βρήκε κενό χώρο, ενώ στο 27′ ήταν η σειρά του Ράμσντεϊλ να αντιδράσει σωστά σε σουτ του Γουίλοκ.

Η μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 ήρθε στο 45+7′, στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Έντεγκααρντ να αδειάζει την άμυνα, να σουτάρει και τον Πόουπ να διώχνει με το γόνατο.

Ίδιο σκηνικό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τη Νιουκάστλ να χάνει διπλή ευκαιρία στο 48′ με δοκάρι του Ισάκ και απόκρουση του Ράμσντεϊλ στην κεφαλιά του Σερ στο επόμενο λεπτό.

Και πάλι η Άρσεναλ απάντησε στις ευκαιρίες με δικό της δοκάρι από τον Μαρτινέλι στο 51′.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο 71′ με ένα τυχερό γκολ, όταν και πάλι σε ξαφνική αντεπίθεση της Άρσεναλ ο  Μαρτινέλι γύρισε συρτά από την τελική γραμμή την μπάλα, ο Σερ άπλωσε το πόδι του για να τη διώξει και την έστειλε κατά λάθος στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2.

Αποκαμωμένη και απογοητευμένη, η Νιουκάστλ δεν είχε άλλα εφόδια για να επιστρέψει στο ματς και παρά την ενέργεια που της έδωσε η είσοδος του κινητικού Σαν-Μαξιμάν, υπέκυψε φυσιολογικά απέναντι στην Άρσεναλ που κράτησε την ασφυκτική πίεση στην μπάλα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κάβανα.