ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Κατάντησε ρουτίνα η εις βάρος μας αδικία»

Sportday.gr

H ΠΑΕ Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση αργά το βράδυ της Δευτέρας διαμαρτυρόμενη για τη διαιτησία στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «πράσινοι» ζητούν πέναλτι για ανατροπή του Σπόραρ στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι αιωνίων στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 9η αγωνιστική των play-offs της Super League το βράδυ της Δευτέρας (8/5) κι έπεσε από την κορυφή, με την ΑΕΚ να περνάει νικηφόρα από το «Κλ. Βικελίδης» και να βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο.

Μετά το τέλος του αγώνα στο Φάληρο, οι «πράσινοι» εξέδωσαν ανακοίνωση διαμαρτυρόμενοι για τη διαιτησία του Γερμανού Φέλιξ Μπριχ και συγκεκριμένα για τη φάση του 57ου λεπτού, όπου ισχυρίζονται ότι δεν δόθηκε πέναλτι για ανατροπή του Άντραζ Σπόραρ από τον Ντόι, όταν το σκορ ήταν ακόμα 0-0.

H ανακοίνωση της «πράσινης» ΠΑΕ:

«Για ακόμα μία φορά εφέτος μία εις βάρος μας διαιτητική απόφαση, ο μη καταλογισμός πέναλτι στην ανατροπή του Σπόραρ στο 57ο λεπτό, αλλάζει τα δεδομένα του αγώνα. Κατάντησε ρουτίνα πλέον η εις βάρος μας αδικία».