Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-0: Για τη φανέλα και την ιστορία του!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός αδιαφόρησε για τις… Κασσάνδρες των τελευταίων ημερών, νίκησε κατά κράτος τον Παναθηναϊκό (1-0) με γκολ του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ και άφησε τους «πράσινους» για 13η σεζόν χωρίς πρωτάθλημα!

Τι είδαμε στο πρώτο μέρος; Δύο ομάδες προσηλωμένες στο πλάνο τους, αμφότερες με 4-3-3 στο χορτάρι και χωρίς μεγάλες απουσίες, δίχως όμως να βγάζουν την απαιτούμενη επιθετικότητα για ένα τέτοιο ντέρμπι. Ειδικά ο Παναθηναϊκός που θεωρητικά «καιγόταν» πιο πολύ από τον Ολυμπιακό για τη νίκη.

Ακίνδυνος ο Παναθηναϊκός στον «τελικό»

Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις μία τελική φάση, το σουτ του Μπερνάρ στο 12′ που μπλόκαρε εύκολα ο Τζολάκης. Κάκιστη συγκομιδή για μία ομάδα που επί της ουσίας έπαιζε ένα ολόκληρο πρωτάθλημα απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη μετά το 20λεπτο κράτησε μπάλα και έβγαλε περισσότερη ενέργεια από τον αντίπαλο, αλλά αυτή δεν μετουσιώθηκε σε κάποια μεγάλη ευκαιρία. Οι παίκτες του Ανιγκό και κυρίως ο Χουάνγκ προσπαθούσαν να απειλήσουν με σουτ, από τέτοιο ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία στο 30ο λεπτό. Ο Νοτιοκορεάτης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία και με εξουδετερωμένο τον Μπρινιόλι κατέληξε κόρνερ ελάχιστα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Ιταλού γκολκίπερ.

Εύλογα το 0-0 έγραψε την ιστορία του πρώτου ημιχρόνου, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ στο δικό της πρώτο ημίχρονο στο «Βικελίδης» καρδιοχτύπησε, αλλά έφερε τούμπα το ματς και ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2.

Δοκάρι… και γκολ

H αντίδραση στο δεύτερο μέρος ήρθε από τον Ανιγκό βάζοντας τον Ελ Αραμπί αντί του Μπακαμπού (αναγκαστική αλλαγή), ενώ λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε σουτ του Εμβιλά που τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι.

Σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να μην έχει ενέργεια. Στο 60ο λεπτό, πάντως, απάντησε στο δοκάρι του Ολυμπιακού με τον Τσέριν να βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά ο Ντόι έβαλε το πόδι την πιο κατάλληλη στιγμή με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Την ενέργεια που λέγαμε ο Γιοβάνοβιτς προσπάθησε να τη βρει από τους Ιωαννίδη και Μαντσίνι που πέρασαν αντί των Σπόραρ και Παλάσιος. Tα πράγματα, όμως, έγιναν δύσκολα στο 68ο λεπτό όταν ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ σε μία φάση που οι γηπεδούχοι αναπτύχθηκαν ωραία, η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε λανθασμένα και ο αμαρκάριστος Ρέαμπτσουκ σαν σε προπόνηση από κοντά πλάσαρε εύστοχα τον Μπρινιόλι για το 1-0.

Ροντέο το ντέρμπι

Στο 72ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τα δοκάρια ουχί το σκορ, με πρωταγωνιστή τον Μπερνάρ που έχασε τη δεύτερη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση.

Με τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς, που έκανε επιθετικό τον Παναθηναϊκό στο μέτρο του δυνατού και των λύσεων, το παιχνίδι έγινε… ροντέο στην τελική του ευθεία, με τους «πράσινους» να πιέζουν και τους Πειραιώτες να αναζητούν το δεύτερο γκολ στην κόντρα, στον ανοιχτό χώρο.

Με ό,τι δυνάμεις είχαν οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν την ισοφάριση στα δραματικά τελευταία λεπτά, αλλά δεν είχαν δυνάμεις και λύσεις για να το κάνουν (μόνο το σουτ του Κλέινχεϊσλερ καταγράφεται ως ευκαιρία, στο 96ο λεπτό).

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραμόν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Σάρλια κι αφού πρώτα ο Μπριχ τσέκαρε τη φάση στο VAR, αλλά αυτό δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι στα ελάχιστα εναπομείναντα λεπτά.

Το 1-0 έγραψε την ιστορία του αγώνα και ο Ολυμπιακός διαψεύδοντας τις… Κασσάνδρες των τελευταίων ημερών, νίκησε δικαίως τον «άδειο» Παναθηναϊκό και του στερεί το πρωτάθλημα, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στο +3 μία αγωνιστική πριν από το φινάλε και τη… φιέστα με τον Βόλο.