AEK: Το σηκώνει με ιστορικό ρεκόρ!

eurokinissi

Το γκολ του Στίβεν Τσούμπερ χάρισε ένα σημαντικό ρεκόρ στην ΑΕΚ πέρα από τον τίτλο. Γράφει ο Ευάνθης Γκόγκουλης στη Sportday που κυκλοφορεί σήμερα Τρίτη 9 Μαΐου.

Εναν βαθμό χρειάζεται η ΑΕΚ στο τελευταίο παιχνίδι της με τον Βόλο στη Νέα Φιλαδέλφεια για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Ομως το «κλειδί» για την επιστροφή της στην κορυφή ήταν… οι εκτός έδρας νίκες! Το χθεσινό 2-1 επί του Αρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ήταν το 12ο «διπλό» της ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα, αριθμό που δεν είχε φτάσει ποτέ ξανά στις προηγούμενες 62 παρουσίες της στην Α’ Εθνική/Super League!

Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 11 εκτός έδρας νίκες της περιόδου 2007-08. Ολες τις είχε πετύχει στην κανονική περίοδο (είχε και τέσσερις ήττες), όταν κι έχασε στις λεπτομέρειες τον τίτλο απ’ τον Ολυμπιακό. Στα πλέι οφ όμως, τα οποία τότε δεν έκριναν τον τίτλο, δεν κέρδισε ούτε ένα ματς ως φιλοξενούμενη. Συνετρίβη 4-1 απ’ τον Παναθηναϊκό και 4-0 απ’ τον Αρη, ενώ στο τελευταίο ματς με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη «άγγιξε» το 12ο «διπλό», αλλά ο Σκούφαλης ισοφάρισε 2-2 στην εκπνοή!

Ο Αρης απείλησε προς στιγμήν το ρεκόρ χθες, όταν προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκρέι. Ομως, η ΑΕΚ γύρισε το ματς με τα γκολ του Φαν Βέερτ και του Τσούμπερ και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού απ’ τον Ολυμπιακό βρίσκεται αγκαλιά με τον πρώτο της τίτλο ύστερα απ’ το 2018. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η «Ενωση» είχε διψήφιο αριθμό εκτός έδρας νικών άλλες τέσσερις χρονιές, πέρα απ’ το 2007-08 και το 2022-23.

Αυτές ήταν το 1997-98, το 1993-94, το 1991- 92 και το 1978-79. Σε καθεμία από αυτές είχε πανηγυρίσει 10 «διπλά» (σε 17 αγώνες) και σε όλες είχε στεφθεί πρωταθλήτρια. Οπως πιθανότατα θα καταφέρει και φέτος