Άρης - ΑΕΚ 1-2: Το πήρε στο Βικελίδης, το σηκώνει στη Νέα Φιλαδέλφεια!

Eurokinissi

Με ιστορική ανατροπή μπροστά στον κόσμο του Άρη, η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να ανατρέψει το 1-0 του Γκρέι με δύο σουτ των Φαν Φέερτ και Τσούμπερ στο πρώτο ημίχρονο και με το γκολ Ρέαμπτσιουκ να ετοιμάζεται για τη στέψη!

Πέρυσι στο Κλεάνθης Βικελίδης, στην προτελευταία αγωνιστική, η ΑΕΚ έχασε με επική ανατροπή 3-2 και έμεινε εκτός Ευρώπης από τον Άρη. Φέτος, στο ίδιο γήπεδο, την ίδια αγωνιστική, η ΑΕΚ του Αλμέιδα, επίσης με ανατροπή πήρε μια νίκη από χρυσάφι με 2-1, που δεν θα την ξεχάσει ποτέ!

Και πως να την ξεχάσει; Με τα δυο γκολ των Φαν Φέερτ και Τσούμπερ, η ΑΕΚ είναι μόνη στη θέση του οδηγού και ετοιμάζεται για τη στέψη στο φινάλε των πλέι οφ!

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα της μεσοεπιθετικά (γιατί η άμυνά της είχε προβλήματα), βρήκε τα αδύνατα σημεία του Άρη και παίζοντας με πάθος και θέληση πήρε αυτό που ήθελε παρά το αρχικό σοκ, σε ένα γήπεδο που «έβραζε» και τον κόσμο του Άρη να ζητάει με κάθε τρόπο τη νίκη.

Από την άλλη πλευρά, ο Άρης στο τελευταίο παιχνίδι στην έδρα του ήταν ανταγωνιστικός όσο είχε δυνάμεις, με τον Ρουπ να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και να πρωταγωνιστεί μεσοεπιθετικά. Ωστόσο είχε σε κακή μέρα τον Ντουκουρέ με πολλά λάθη στον άξονα. Προβλήματα είχε και στο κέντρο της άμυνας (χωρίς Μπράμπετς και Φαμπιάνο) με αργές τοποθετήσεις κυρίως από τον Ενκουλού που νικήθηκε και στα δύο γκολ της ΑΕΚ.

Πρώτη φορά με Λάζαρο ο Άρης

Ο Τόλης Τερζής επίλεξε τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο για πρώτη φορά βασικό στην ενδεκάδα στη θέση του Λουίς Πάλμα που έμεινε εκτός αποστιολής λόγω ίωσης. Φανέλα βασικού πήραν και οι Ενκουλού, Ρουπ και Ντουκουρέ.

Χωρίς Λιβάι Γκαρσία η ΑΕΚ, ο Φαν Φέερτ στην κορυφή

Ο Ματίας Αλμέιδα άφησε εκτός αποστολής τον Λιβάι Γκαρσία, που αισθάνθηκε έντονη αδιαθεσία και είχε πυρετό και ξεκίνησε στην ενδεκάδα τον Φαν Φέερτ.

Δυνατά η ΑΕΚ από την αρχή

Με ξεκάθαρο το κίνητρο για την κατάκτηση της νίκης, η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο ματς και από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θέλει το γκολ. Οι παίκτες του Αλμέιδα απείλησαν δύο φορές την εστία του Κουέστα με Τσούμπερ και Πινέδα, αλλά δεν βρήκαν στόχο.

Γκολ ο Άρης με πέναλτι του Γκρέι

Κι ενώ η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Άρης έφυγε στην αντεπίθεση στο 14′ και βρέθηκε στο χόρτο μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Πινέδα. Ο Φωτιάς ειδοποιήθηκε από τον Διαμαντόπουλο στο VAR να πάει σε on field review και αφού είδε τη φάση υπέδειξε το πέναλτι.

Ο Αντρέ Γκρέι ανέλαβε για πρώτη φορά την εκτέλεση μετά το χαμένο πέναλτι στον προημιτελικό με τον Ολυμπιακό (νικήθηκε από τον Τζολάκη) στην ίδια εστία και ψύχραιμα άνοιξε το σκορ για τον Άρη.

Η απάντηση της ΑΕΚ με Φαν Φέερτ και 1-1

Η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και βρήκε πολύ γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης στο 23′. Από τραγικό λάθος του Ντουκουρέ στη μεσαία γραμμή ο Πινέδα βρήκε τον Φαν Φέερτ μέσα στην περιοχή, που άδειασε εντυπωσιακά τον Ενκουλού και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, όμως ο Άρης είχε ένα καλό διάστημα, στο οποίο ο Νταρίντα έχασε σπάνια ευκαιρία να δώσει και πάλι το προβάδισμα μετά από ασίστ του Γκρέι, αλλά καθυστέρησε αδικαιολόγητα με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Βίντα.

Νέ χτύπημα με Τσούμπερ, 1-2 η ΑΕΚ

Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε μία ακόμη στιγμή μέσα στην περιοχή του Άρη. Ο Ενκουλού άργησε χαρακτηριστικά να μαρκάρει τον Τσούμπερ και ο Ελβετός με σουτ που είχε δοκιμάσει αρκετές φορές νίκησε τον Κουέστα, βάζοντας την Ένωση μπροστά στο σκορ.

Δοκάρι με Φαν Φέερτ

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια με τον Άρη να ψάχνει τρόπο να ξαναμπει στο ματς και την ΑΕΚ να αναζητεί ένα ακόμα γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Άρης βρήκε μία καλή ευκαιρία και σκόραρε στο 58′ με τον Γκρέι, αλλά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι και το γκολ ακυρώθηκε.Στο 65′ ο Φαν Φέερτ σούταρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στο  επόμενο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς αντί να σουτάρει πάσαρε άσχημα στον Φαν Φέερτ.