Ρεάλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1: Ο Ντε Μπρόινε χάλασε το... πάρτι της «Βασίλισσας»

Η Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε πολύ δύσκολα στη Σίτι, προηγήθηκε με γκολάρα του Βινίσιους, αλλά ο Ντε Μπρόινε είπε την τελευταία λέξη και έφερε τον αγώνα στα ίσια, ενόψει της ρεβάνς στο «Έτιχαντ».

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσοι παίκτες κι αν αλλάξουν, σε ό,τι κατάσταση κι αν βρίσκεται, η Ρεάλ είναι πάντα Ρεάλ όταν παίζει στην Ευρώπη. Η φανέλα της ζυγίζει… τόνους και αυτό αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά κόντρα στην -ίσως- πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρώπης. Την Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Μπορεί οι πρωτοπόροι του αγγλικού πρωταθλήματος να κράτησαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, μπορεί να επισκέφθηκαν περισσότερες φορές την αντίπαλη εστία, ωστόσο, η Ρεάλ ήταν εκείνη που προηγήθηκε με ένα απίθανο γκολ του Βινίσιους (36′) έπειτα από ενέργεια του Καμαβινγκά.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Σίτι, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι ήξερε πως να επιτεθεί και πως να φτάσει πρώτη στα αντίπαλα δίχτυα.

Το 1-0 έδειξε να πελαγώνει τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι λίγο έλειψε να δεχθούν και δεύτερο γκολ, ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα στο δεύτερο μέρος άρχισαν να πατούν καλύτερα, να γέρνουν την πλάστιγγα υπέρ τους και τελικά να φτάνουν στην ισοφάριση.

Χρειάστηκε να περάσουν 67 λεπτά στον αγώνα όταν έπειτα από ενέργεια του Γκιντογκάν, ο Ντε Μπρόινε έπιασε… κεραυνό εκτός περιοχής. Η μπάλα έφυγε από το πόδι του σαν… οβίδα, με αποτέλεσμα ο Κουρτουά που έως εκείνο το σημείο ήταν ανίκητος να μην έχει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης. Σε ένα χρονικό σημείο, μάλιστα, που η Ρεάλ είχε αρχίσει να έχει μεγαλύτερη ζωντάνια πάνω στο χορτάρι.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική επίθεση στα τελευταία λεπτά κυνηγώντας το δεύτερο γκολ που όμως δεν ήρθε, με αποτέλεσμα να μείνουν ορθάνοιχτοι οι λογαριασμοί για τη ρεβάνς του «Έτιχαντ».