Κ15 Ολυμπιακός - ΑΕΛ 2-1: Οι «ερυθρόλευκοι» προκρίθηκαν στον τελικό του Final Four του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 την ΑΕΛ στο «Πανθεσσαλικό» και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Final Four για το πρωτάθλημα της Κ15, όπου θα αναμετρηθεί την Κυριακή (14/05) με τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον πρώτο ημιτελικό του Final Four Κ15 της Super League, καθώς επικράτησε της ΑΕΛ με 2-1 στο «Πανθεσσαλικό».

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το προβάδισμα στο 20ό λεπτό με τον Λάνα, ο οποίος δοκίμασε σουτ από μακρινή απόσταση. Ένας αμυντικός των «βυσσινί» επιχείρησε να βάλει κόντρα, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Η ΑΕΛ έφερε το ματς στα ίσια λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους (τα δύο ημίχρονα ήταν 40λεπτα). Ο Όντος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μπασδέκης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν αμφίρροπο με την ΑΕΛ να προσπαθεί να απειλήσει τον Ολυμπιακό, όμως οι παίκτες του Τάσου Πάντου ευτύχησαν να κερδίσουν στο τέλος. Ο Δημήτρης Μιχαηλίδης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε ξανά σε αμυντικό της ΑΕΛ και κατέληξε στα δίχτυα!