ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 0-1: Άλωσε την Τούμπα με... θηρίο Σαμασέκου!

Ο Ολυμπιακός… βραχυκύκλωσε και τον ΠΑΟΚ με την τριπλέτα Σαμασέκου – Χουάνγκ – Εμβιλά, πήρε σπουδαίο διπλό στην Τούμπα με κορυφαίο τον μέσο από το Μάλι και πλέον περιμένει νταμπλ της ΑΕΚ για να πάρει θέση στο Europa League της επόμενης σεζόν!

Με σκόρερ και… κέρβερο στη μεσαία γραμμή τον Σαμασέσκου, ο Ολυμπιακός πέρασε από την Τούμπα νικώντας με 1-0 και πλέον περιμένει το νταμπλ της ΑΕΚ για να πάρει το εισιτήριο για το Europa League.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει την πρώτη του ευκαιρία στο 5′ με τον Τζολάκη ναλέει όχι στον Μπράντον, ο οποίος προσπάθησε να αξιοποιήσει την κάθετη πάσα του Κωνσταντέλια. Η επόμενη φάση ανήκει και πάλι στον ΠΑΟΚ με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ τουθ Ράφα Σοάρες το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Τζολάκη.

Πρώτο «καμπανάκι» του Ολυμπιακού

Στο 20′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, με τον Φορτούνη να μπαίνει από τα δεξιά και να σουταρει με τον Κοτάρσκι να κάνει δύσκολη και σημαντική επέμβαση. Στο 24′ ο Δικέφαλος έκανε την πρώτη του φάση από τα δεξιά, με τη μπάλα να καταλήγει στα αριστερά στον Ράφα Σοάρες, με το σουτ να φεύγει άουτ.

Ο Σαμασέκου «τρύπωσε» και έκανε ζημιά

Στο 28′ ο Μπίελ, από τη θέση στην οποία βρέθηκε ο Φορτούνης, έκανε σουτ με τον Κοτάρσκι να έχει νέα μεγάλη επέμβαση. Στο 32′ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, με τον Ροντινέι να κάνει τη σέντρα και τον Σαμασέκου να «τρυπώνει» στη μεγάλη περιοχή, να βγαίνει μπροστά από τον Ίνγκασον και με κεφαλιά να κάνει το 0-1.

«Έσβησε» το ματς ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε μόνο αναλαμπές, με τον Ολυμπιακό να κρατάει με σχετική άνεση το υπέρ του σκορ. Ο Κουλιεράκης, που πέρασε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, είχε ένα σουτ – έμπνευση στο 57′ από τα 35 μέτρα, με τον Τζολάκη να αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να διαχειρίζονται την κατάσταση, να απορροφούν την όποια πίεση του ΠΑΟΚ, που όσο και αν ήθελε, δεν μπορούσε να κάνει φάση, δεν μπορούσε να δημιουργήσει καταστάσεις στην ερυθρόλευκη εστία.

Ο Ολυμπιακός πήρε την τρίτη θέση και… ευελπιστεί σε νταμπλ της ΑΕΚ για να πάρει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Europa League.