Παναθηναϊκός - Άρης 1-1: Ο κόσμος έβγαλε «κυβέρνηση Γιοβάνοβιτς», ο Άρης του χάλασε το φινάλε

EUROKINISSI

Στο φινάλε της σεζόν ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 με τον Άρη που είχε χαμένο πέναλτι για να πάρει τη νίκη στη Λεωφόρο, σε ένα ματς που βγήκε… αυτοδύναμος Γιοβάνοβιτς από τους φιλάθλους του τριφυλλιού.

Το παιχνίδι στη Λεωφόρο ήταν εξ αρχής κάτι εκτός των στενών ορίων ενός αγώνα πρωταθλήματος. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το πρωτάθλημα (ουδείς περίμενε την έκπληξη από τον Βόλο του Μπέου), ο κόσμος που γέμισε τις εξέδρες έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στην… κυβέρνηση Γιοβάνοβιτς και η απουσία βαθμολογικού κινήτρου και από τις δύο ομάδες έφερε ωραίο θέαμα και ανοιχτό ποδόσφαιρο.

Οπως στο προηγούμενο εντός, με τον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ νωρίς. Μόλις στο 6ο λεπτό μετά από κτέλεση φάουλ του Μπερνάρ από τα αριστερά ο Κλεϊνχέισλερ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το τριφύλλι.

Στο 25ο λεπτό Ο Ιτούρμπε πήρε τη μπάλα από τον Πέρεθ, ο Ισπανός διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι, ο εξτρέμ του Άρη πέρασε υπέροχα και τον Μάγκνουσον και σκόραρε. Ο Τζήλος έδειξε χέρι στη διεκδίκηση της μπάλας, αλλά αφού ελέγχθηκε στο VAR ο ρέφερι έδειξε σέντρα.

Στο ενδιάμεσο των δύο τερμάτων οι ομάδες έπαιξαν με διάθεση να ψάξουν τις φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να είναι καλύτερος και πιο δραστήριος.

To δεύτερο μέρος άρχισε με ολιγόλεπτη διακοπή λόγω έντασης έξω από τη Λεωφόρο και καπνογόνα, με αποτέλεσμα να αργήσουν τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Άρης να βρουν ρυθμό.

Σε σχέση με ό,τι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο ήταν ξεκάθαρο πως η ένταση είχε πέσει και μόνο κάποια σουτ αμφοτέρων συνέθεσαν την εικόνα του ματς με την πάροδο του χρόνου.

Ο Άρης, πάντως, είχε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή στο 77ο λεπτό. Ο Τζήλος έδωσε φάουλ σε μαρκάρισμα του Καμαρά από τον Μάγκνουσον, αλλά μέσω VAR η απόφαση άλλαξε αφού το πόδι του Καμαρά ήταν εντός περιοχής. Το πέναλτι, όμως, που κέρδισαν οι Θεσσαλονικείς ήταν χαμένο αφού ο Λοντίγκιν νίκησε τον Καμαρά και κράτησε το 1-1.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με τους Κλεϊνχέισλερ (81’) και Νταρίντα (83’), με το 1-1 να γράφει την ιστορία της αναμέτρησης και τον Παναθηναϊκό να τερματίζει δεύτερος, στο -5 από την πρωταθλήτρια ΑΕΚ.