ΕΠΙΚΟ! Ο Μαρκάο της Γαλατάσαραϊ αποβλήθηκε γιατί χτύπησε συμπαίκτη του (vid)

Ο 25χρονος Βραζιλιάνος σέντερ μπακ της τουρκικής ομάδας επιτέθηκε μετά από παρεξήγηση στον συμπαίκτη του Ακτούρκογλου και τον χτύπησε αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα.

Απίστευτα πράγματα στην Τουρκία!

Σε μία ανύποπτη φάση, όπου η μπάλα παιζόταν σε άλλο σημείο του γηπέδου, ο Μαρκάο έτρεξε από την άμυνα της Γαλατάσαραϊ και χίμηξε στον συμπαίκτη του, Κερέμ Ακτούρκογλου.

Στο ριπλέϊ, ο 22χρονος Τούρκος εξτρέμ φάνηκε να του κάνει μία χειρονομία για να σωπάσει ενώ πήγαινε στην επίθεση, μετά ο Βραζιλιάνος στόπερ έτρεξε κατά πάνω του και του έδωσε μία κουτουλιά ενώ αμέσως μετά τον χαστούκισε προσπαθώντας να του δώσει και μπουνιά πρωτού απομακρυνθεί.

Ο διαιτητής είδε το συμβάν στο VAR και απέβαλε τον Μαρκάο στο 63′, με τον ποδοσφαιριστή να κατευθύνεται προς τα αποδυτήρια. Κάποιοι παίκτες της Γαλατά, αλλά και ο προπονητής της, Φατίχ Τερίμ πήγαν και μίλησαν στον Ακτούρκογλου για να ηρεμήσει ενώ πριν το παιχνίδι αρχίσει ξανά ο Τούρκος προπονητής τον τράβηξε στο πάγκο (πέρασε στην θέση του ο Εμρέ Κιλίνκ.

Στα του αγώνα τώρα, η «Τσιμ μπομ» επικράτησε εύκολα με 2-0 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Γκιρεσούνσπορ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, Γιουνούς Σανκαρέ, που αγωνίστηκε βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Τραορέ.

Ο Εμπαγιέ Ντιάνε άνοιξε το σκορ στο 31′ ενώ εννιά λεπτά αργότερα νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον δανεικό από την Γαλατά κίπερ, Οκάν Κοτσούκ. Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Φατίχ Τερίμ κέρδισε κι άλλο πέναλτι, με τον Τουτ να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα και τον Τσικαλντάου να αναλαμβάνει αυτή τη φορά την εκτέλεση και να ευστοχεί στο 45+2′ κάνοντας το 0-2.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Μαρκάο να κάνει δύσκολη τη ζωή των συμπαικτών, αφού αποβλήθκε για τους λόγους που είπαμε παραπάνω στο 63′ και άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες αποκαθιστώντας την αριθμητική ισορροπία.