Bundesliga: Δεν ξανάγινε! Πρωταθλήτρια η Μπάγερν... με την ανατροπή του αιώνα

Ασύλληπτο! Αδιανόητο! Μαγικό! Δεν ξανάγινε ποτέ τέτοιο φινάλε πρωταθλήματος, η αδιάφορη Μάιντς έβαλε «στοπ» στην Ντόρτμουντ μέσα στο σπίτι της (2-2) και έστεψε για 11η συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια την Μπάγερν, που κέρδισε εκτός έδρας την Κολωνία.

Και η δυναστεία της Μπάγερν συνεχίζεται. Μετά από ένα τρελό φινάλε, οι Βαυαροί πανηγύρισαν τον τίτλο στην Γερμανία και αναδείχθηκαν πρωταθλητές για 11η φορά στην ιστορία τους.

Οι Βαυαροί αν και ισοφαρίστηκαν στο 81′ μετά από πέναλτι του Λιούμπισιτς, τελικά κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με γκολ του Μουσιάλα στο 89′, κλέβοντας το τρόπαιο από την Ντόρτμουντ.

Από την άλλη οι Βεστφαλοί κρίθηκαν ανεπαρκείς στο πιο σημαντικό παιχνίδι της σεζόν και ήρθαν ισόπαλοι 2-2 με την Μάιντς, που τους στέρησε την Bundesliga μετά από μία ολόκληρη δεκαετία.

Μπάγερν και Ντόρτμουντ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία στους 71 πόντους, με την ομάδα του Τούχελ να υπερτερεί καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Κολωνία – Μπάγερν Μονάχου 1-2

Οι Βαυαροί μπήκαν από νωρίς στο παιχνίδι αποφασισμένοι για να πάρουν  τη νίκη και να διεκδικήσουν τις πιθανότητες για τον τίτλο. Μάλιστα ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν στο 8ό λεπτ’ό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Τούχελ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατόρθωσε να απλοποιήσει την κατάσταση με ένα δεύτερο τέρμα, αν και στο τέλος του ημιχρόνου ο Σανέ σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε.

Στο δεύτερο μέρος η Κολωνία ήταν πιο επιθετική, μετουσιώνοντας την πίεση που έβαζε στην Μπάγερν με ένα γκολ. Ο Λιούμπισιτς από τα 11 βήματα έκανε το 1-1 φέρνοντας τα πάνω κάτω στο πρωτάθλημα, που εκείνη τη στιγμή, πήγαινε στην Βεστφαλία.

Η Μπάγερν έδειξε να ξυπνά κάπου εκεί και τελικά βρήκε το γκολ με τον Μουσιάλα στο 89′, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να χαρίζει την σαλατιέρα στο Μόναχο.

Ντόρτμουντ – Μάιντς 2-2

Ιδανική αυτόχειρας η Ντόρτμουντ που κατάφερε να χάσει την Bundesliga μέσα από τα χέρια της, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Μάιντς.

Οι Βεστφαλοί μπορεί επιθετικά να πέταγαν φωτιές, όμως το γκολ δεν ερχόταν, με αποτέλεσμα να το πληρώσουν. Τα αμυντικά προβλήματα όλης της σεζόν βγήκαν και στο πιο σημαντικό παιχνίδι της χρονιάς, με την Μάιντς μέσα σε εννέα λεπτά να πετυχαίνει δύο γκολ, παγώνοντας το Signal Iduna Park.

Ανάμεσα στα δύο γκολ ο Αλέ έχασε και πέναλτι, με τα προβλήματα να μεγαλώνουν όλο και περισσότερο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τέρζιτς μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να μειώσει με τον Ράφα Γκερέιρο. Ο χρόνος περνούσε, η αγωνία μεγάλωνε, με την Ντόρτμουντ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με τον Ζίλε.

Το γκολ του θηριώδη αμυντικού δεν έφτανε στην Ντόρτμουντ που έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει το πρωτάθλημα μετά από δέκα χρόνια.