Θρίαμβος της Σέριφ με...υπογραφή Κολοβού - «Άλωσε» το Πριγκιπάτο η Σαχτάρ

Με μία εκπληκτική εμφάνιση η Σέριφ Τίρασπολ υπέταξε με 3-0 την Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Μολδαβία με τον Κολοβό να πετυχαίνει ένα υπέροχο γκολ για το 2-0. Σημαντικό διπλό για την Σαχτάρ με 1-0 στο Μονακό και επικράτηση με ανατροπή για την Σάλτσμπουργκ κόντρα στη Μπρόντμπι με 2-1.

Αρκετές συγκινήσεις επεφύλασσαν τα πρώτα παιχνίδια των πλέι-οφς του Champions League απόψε με τον θρίαβμο της Σέριφ Τίρασπολ απέναντι στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ με 3-0 να ξεχωρίζει.

Οι Μολδαβοί πραγματοποίησαν μία τρομερή εμφάνιση και πήραν μία νίκη που τους δίνει σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της Κροατίας. Ο Ανταμά Τραορέ έκανε το 1-0 στο 45′ νικώντας τον Λιβάκοβιτς σε τετ α τετ και ο Δημήτρης Κολοβός με εκπληκτικό βολέ έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του στο 54′. Στο 80ο λεπτό ο 26χρονος επιθετικός από το Μάλι, που άνοιξε το σκορ, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο της Σέριφ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της.

Βασικός σε όλο το παιχνίδι αγωνίστηκε και ο Έλληνας τερματοφύλακας Γιώργος Αθανασιάδης. Τραυματίας αποχώρησε ο Ντίνο Πέριτς για τους Κροάτες στο 21′ με τον Φρανσουά Μουμπαντζέ να περνάει στην θέση του.

Η Σαχτάρ επικράτησε με 1-0 της Μονακό στο «Σταντ Λουί II» χάρη σε γκολ του Πεδρίνιο μόλις στο 19ο λεπτό. Οι Μονεγάσκοι πίεσαν αρκετά τους Ουκρανούς και στο δεύτερο μέρος ήταν με διαφορά καλύτεροι, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν αρκετές επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην εστία του νεαρού Τρούμπιν. Έτσι, οι Ουκρανοί πήραν μία σημαντική νίκη κι ένα μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Η Σάλτσμπουργκ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Μπρόντμπι, αφού βρέθηκε με την πλάτη…στον τοίχο μόλις από το 4ο λεπτό χάρη σε γκολ του Ούχρε. Οι Αυστριακοί έφτασαν στην ισοφάριση στο 57ο λεπτό με τον Καρίμ Αντεγιέμι και χρειάστηκε να φτάσουν στο 90′ για να ολοκληρώσουν την ανατροπή τους με γκολ του Μπρέντεν Άαρονσον και να πάρουν τη νίκη.