Ελλάδα - Ιρλανδία 2-1: Με Μπακασέτα σκόρερ και δημιουργό και Βλαχοδήμο «κέρβερο»

EUROKINISSI

Με τον Μπακασέτα σε ρόλο σκόρερ και δημιουργού και τον Βλαχοδήμο να έχει μεγάλες επεμβάσεις, η εθνική επικράτησε της Ιρλανδίας με 2-1 και πάει να (ανα)μετρηθεί με τη Γαλλία

Με τον Τάσο Μπακασέτα να ευστοχεί στο πέναλτι και να βγάζει μαγική κάθετη πάσα στον Γιώργο Μασούρα, η εθνική επικράτησε με 2-1 της Ιρλανδίας, έκανε το 2Χ2 και πάει στο Παρίσι για την αναμέτρηση με τη φιναλίστ του Παγκοσμίου κυπέλλου, Γαλλία.

Η Ελλάδα έκανε ένα σχεδόν ιδανικό ξεκίνημα. Το… σχεδόν πηγαίνει στο γεγονός πως βρήκε το γκολ μετά από μια σειρά κόρνερ που κέρδισε, γράφοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή επτά τελικές.

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 4′ με τον Μαυροπάνο να έχει ένα περίεργο  σουτ που… δεν σου γέμιζε το μάτι αλλά η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των Ιρλανδών σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 12′ και πριν από το έκτο κόρνερ της εθνικής, υπήρξε η σύγκρουση του Μπαζούνου με τον Μασούρα. Ο έλεγχος του VAR κράτησε τρια λεπτά με τον Γκουστάβο Πογετ να απορεί…

Το… μυστήριο λύθηκε καθώς υπήρξε διπλός έλεγχος από τον VAR. Αρχικά για την σύγκρουση Μασούρα – Μπαζούνου, και ακολούθως για χέρι στη μεγάλη περιοχή μετά από γέμισμα του Μπάντλογκ, μια φάση που πέρασε απαρατήρητη από τους περισσότερους. Το πέναλτι δόθηκε και ο Μπακασέτας το μετέτρεψε σε γκολ.

Η εθνική προσπάθησε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό χωρίς όμως να το καταφέρει και η Ιρλανδία, στην πρώτη της τελική προσπάθεια, έφτασε στο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κόλινς με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-1 στο 27.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την εθνική… φουριόζα όπως στο πρώτο, με τη διαφορά πως το γκολ ήρθε νωρίτερα. Στο 48′ ο Μασούρας με διαγώνιο σουτ μετέτρεψε σε ασίστ την πανέξυπνη κάθετη πάσα του Μπακασέτα.

Στο 71′ ο Κόλινς έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, με τον Βλαχοδήμος να κάνει εξαιρετική επέμβαση.

Ο Βλαχοδήμος έγραψε άλλη μια μεγάλη επέμβαση στο 92′, σε σουτ μετά από κόρνερ των Ιρλανδών.