Βραζιλία - Γερμανία 1-7: Εννιά χρόνια από το «Μινεϊράσο» που έμεινε στην ιστορία

Η πρώιμη Σελεσάο είχε το “Maracanazo”, η σύγχρονη το «Mineirazo», την πιο «ηχηρή» συντριβή στην ιστορία των εθνικών ομάδων.

Σαν σήμερα το 2014 (8/7), η Γερμανία διέσυρε με 7-1 τη Βραζιλία μέσα στο σπίτι της και σημάδεψε την πορεία τίτλου με μία θρυλική «παράσταση».

Όποιος δεν είχε δει τον αγώνα, δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που άκουσε, και όποιος τον είδε, δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που έζησε.

Η Βραζιλία, είχε μπει πιο ορεξάτη στο γήπεδο, αλλά «ξεφούσκωσε» γρήγορα, με τους Γερμανούς να ανεβάζουν…ταχύτητα. Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ κυριάρχησε γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο και στο 11΄ άνοιξε το σκορ. Ο Κρος εκτέλεσε κόρνερ και ο Μίλερ έκανε το 1-0.

Κανείς, βέβαια, δεν μπορούσε να φανταστεί αυτό που θα επακολουθούσε.

Από το 23ο μέχρι το 29ο λεπτό οι Γερμανοί πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Κλόζε (με το 16ο του τέρμα έγινε ο πρώτος σκόρερ στην Ιστορία των Μουντιάλ), Κρόος (2) και Κεντίρα. Το 0-5 στο ημίχρονο ήταν κάτι που δεν είχε φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος Γερμανός.

Τα δυο επόμενα γκολ ήρθαν στο 69′ και στο 79′ από τον Σούλε και ο Όσκαρ στο 90′ έγραψε το τελικό 1-7.

Λίγο πριν το γκολ των Βραζιλιάνων, ο Οζίλ έχασε τετ-α-τετ για το 0-8…