Ολυμπιακός-Νόρτζελαντ 1-1: Ο Θρύλος του Μαρτίνεθ αποκτά νέα ταυτότητα και... πιέζει τρελά!

Ο Σπύρος Γρομητσάρης είδε από κοντά το 2ο φιλικό της preseason του Ολυμπιακού με τη Νόρτζελαντ (1-1) και γράφει τις εξαιρετικές εντυπώσεις που αποκόμισε.

Το φιλικό που έπρεπε τη στιγμή που έπρεπε ήταν αυτό που έδωσε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή (14/7) στο Σβατς της Αυστρίας στο πλαίσιο του βασικού σταδίου της PreSeason του. Ένα φιλικό στο οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 απέναντι στη δυνατή και σαφώς πιο έτοιμη Νόρτζελαντ που αρχίζει πρωτάθλημα σε 10 μέρες.

Μετά την εύκολη νίκη επί της πιο αδύναμης Σλοβάτσκο με 2-1 στην πρεμιέρα των φιλικών, οι ερυθρόλευκοι του Ντιέγκο Μαρτίνεθ χρειάζονταν αυτό ακριβώς το ματς, αυτόν ακριβώς τον αντίπαλο για να μετρήσουν δυνάμεις.

Και μετρήθηκαν και δε βρέθηκαν… ελλιπείς. Αντιθέτως απέδειξαν ότι αποκτούν ταυτότητα. Ο Ολυμπιακός που ετοιμάζει ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, θα… πνίγει τον αντίπαλο με την πίεση ψηλά και συνέχεια. Τυχαίο ή όχι, ο καλύτερος του ματς ήταν ο παίκτης που τρέχει πάντα λυσσασμένα, ο Γιώργος Μασούρας και φυσικά τον ακολούθησαν ο συγκινητικός (και σκόρερ του ενός εύκολου είναι η αλήθεια γκολ) Ελ Αραμπί και οι Ρέαμπτσιουκ, Ινμπόμ και Μπα.

Πέρα από τα θετικά, υπήρξαν και μαθήματα. Το μεγαλύτερο μάθημα που πήραν ήταν ότι απέναντι σε πραγματικά καλές ομάδες, που έχουν ταλέντο, πληρώνεις το παραμικρό λάθος. Σαν αυτό του Ρόντινεϊ στο φινάλε του ημιχρόνου που στοίχισε ένα πέναλτι και το 1-0 των Δανών. Δεν ήταν κακός ο Ολυμπιακός στο α’ ημίχρονο, κάθε άλλο. Στα πρώτα 30′ που είχε δυνάμεις και πίεζε τρελά, ήταν σαφώς καλύτερος από τη Νόρτζελαντ.

Ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για γκολ. Στο 3′ με διαγώνιο συρτό σουτ του Μπιέλ που απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Στο 21′ με δεξί συρτό του Φορτούνη που έφυγε λίγο άουτ. Και στο 33′ με άλλο δεξί σουτ του Μασούρα που απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.  Όταν άρχισε να χάνει ανάσες ο Ολυμπιακός και να μην πιέζει, έχασε και τη συγκέντρωσή του και δέχθηκε πίεση. Κάπως έτσι ήρθε και η κακή (μία από τις πολλές, ήταν κακός) στιγμή του Ρόντινεϊ που υπέπεσε σε χαζό πέναλτι.

Ο ενδιαφέρων πειραματισμός του β’ μέρους

Με την έναρξη του β’ μέρους ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε έναν ενδιαφέροντα πειραματισμό. Άφησε στον πάγκο τον Φορτούνη και έβαλε τον Ραμόν. Το ενδιαφέρον της ιστορίας ήταν η διάταξη και φυσικά η θέση του Βραζιλιάνου αριστερού μπακ. Από το 4-2-3-1 του α’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έμοιαζε να παίζει 4-3-3 με τους Μπουχαλάκη, Ραμόν (αριστερά) και Καρβάλιο (δεξιά) στη μεσαία γραμμή και μπροστά τους Ελ Αραμπί, Μασούρα (αριστερά) και Μπιέλ (δεξιά). Αλλαγή υπήρχε και στα δοκάρια με τον Τζολάκη να παίρνει τη θέση του Πασχαλάκη.

Όταν (ξανα) πίεσε ισοφάρισε

Παρότι η Νόρτζελαντ μπήκε στο β’ ημίχρονο όπως τέλειωσε το α’, ούσα καλύτερη και πιέζοντας, μετά από λίγα λεπτά που η 11άδα του Ολυμπιακού άρχισε να βρίσκει τις θέσεις μετά τις αλλαγές και ο Μαρτίνεθ απαίτησε ξανά πίεση ψηλά, ήρθε το γκολ ισοφάρισης. Καρβάλιο και Μασούρας (και με βοήθεια από τον Μπιέλ) πίεσαν ψηλά και έκλεψαν, ο Έλληνας μπήκε περιοχή από δεξιά και έκανε σουτ για να αποκρουστεί αρχικά η προσπάθεια και να πάρει… ριμπάουντ ο Ελ Αραμπί σκοράροντας από κοντά με το κεφάλι. Αυτό ήταν, ο Ολυμπιακός είχε ξανά τον έλεγχο.

Ξανά αμυντικό χαφ ο Ντόη, οι άλλες αλλαγές

Μετά το cooling break στα μισά του β’ μέρους, και με το σκορ στο 1-1, ο Μαρτίνεθ έκανε αλλαγές. Βγήκε ο Ρέαμπτσιουκ (δίνοντας τη θέση του στον Λιάτσο) με συνέπεια να γυρίσει ο Ραμόν στη φυσική του θέση, αριστερός μπακ. Ο Ντοή μπήκε στη θέση του Μπουχαλάκη παίζοντας ξανά ως αμυντικό χαφ όπως και για ένα διάστημα κόντρα στη Σλοβάτσκο. Εκτός πέρασε και ο Μπιέλ και έδωσε τη θέση του στον Βρουσάι. Η 4άδα στην άμυνα πιά ήταν Ραμόν, Μπα, Ρέτσος και Ρόντινεϊ, στη μεσαία γραμμή οι Ντόη, Καρβάλιο και Λιάτσος και στην επίθεση οι Μασούρα, Βρουσάι και Ελ Αραμπί.

Στα τελευταία λεπτά ο Μαρτίνεθ έδωσε χρόνο σε Ανδρούτσο (αντί Ροντινεϊ), Μπουτούτσι (αντί Ελ Αραμπί) και Μπαγκαλιάνη (αντί Ρέτσου). Στο φινάλε, η τελευταία αλλαγή ήταν ο Πέπε αντί του Μπα. Σ’ ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός ήταν ξανά πολύ καλύτερος και θα μπορούσε να βάλει το γκολ της νίκης, είχε φάσεις με μεγαλύτερη όλων ένα σουτ του Μπουτούτσι στο αριστερό δοκάρι στο 87′. Λίγο πριν από τις καθυστερήσεις ο Πέπε μπήκε αντί του Μπα και γύρισε στόπερ ο Ντόη.

Πως έπαιξε η Νόρτζελαντ

Η 11άδα της Νόρτζελαντ: 13. Α.Χάνσεν, 23. Βίλαντσεν, 4. Κ.Χάνσεν, 30.Γιένσεν Αμπέου, 5.Φρέσε, 6.Τσβέρσκοφ, 27.Σβένσον, 10.Ντιομάντε, 11.Μ.Χάνσεν, 7.Ίνγκβαρτσεν, 32.Οσμαν

Πάγκος: Γκούλστορφ, Μάρξεν, Άντμαν, Νίγκρεν, Νουαμά.