Ολυμπιακός - Σαμπάχ 1-1: To δυνατό 25λεπτο και τα χαμόγελα για Ιμπόρα, Κίνι!

Ολυμπιακός - Σαμπάχ 1-1: To δυνατό 25λεπτο και οι Ιμπόρα, Κίνι!

Ο Ολυμπιακός με σκόρερ τον Μασούρα, έφερε 1-1 με την Σαμπάχ στο τελευταίο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους, κρατώντας κυρίως το δεύτερο ημίχρονο και το θετικό πρόσημο στην πρώτη συμμετοχή των Ιμπόρα, Κίνι.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την προετοιμασία του στην Αυστρία με το φιλικό απέναντι στην Σαμπάχ, το οποίο έληξε 1-1. Δυνατό τεστ για την ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, ο οποίος κρατάει ένα καλό 25λεπτο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τα αμυντικά κενά που παρουσίασε ο Ολυμπιακός, στο πρώτο ημίχρονο και τα οποία πρέπει να διορθώσει.

Στα αξιοσημείωτα τα πρώτα λεπτά συμμετοχής για τους Ιμπόρα, Κίνι που έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν πολλές λύσεις και να βοηθήσουν σε άμυνα και επίθεση. Ήταν σταθεροί, με καλές πάσες στην κυκλοφορία της μπάλας και σωστές τοποθετήσεις στην άμυνα.

Οι Αζέροι, οι οποίοι είναι πιο έτοιμοι, καθώς αρχίζει το πρωτάθλημα την επόμενη εβδομάδα, προηγήθηκαν με τον Βολκόφ (42′) και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μασούρα (64′).

Η ενδεκάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ επέλεξε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης κι ενώ αναμένονται μεταγραφές για την γραμμή κρούσης.

Ο Βιθέντε Ιμπόρα πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ξεκίνησε στα χαφ μαζί με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος δείχνει να κερδίζει, σε πρώτη φάση, την εμπιστοσύνη του Ισπανού προπονητή.

Ο Θανάσης Ανδρούτσος ξεκίνησε στο δεξί άκρο της άμυνας, αντί του Ροντινέι, ενώ ο Ρέαμπτσιουκ ήταν αριστερά.

Δίδυμο στο κέντρο της άμυνας οι Ντόη, Μπα και ο Τζολάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια. Σχετικά με την τριάδα πίσω από τον Ελ Αραμπί, την αποτέλεσαν, εκ νέου, οι Μασούρας, Φορτούνης, Μπιέλ.

Ο Ολυμπιακός του πρώτου 45λεπτου κόντρα στην Σαμπάχ

Στο πρώτο 45λεπτο η Σαμπάχ ήταν αυτή που πίεσε και δυσκόλεψε την κυκλοφορία της μπάλας για τον Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν δημιουργία, έχοντας πολλές λάθος πάσες, που ήταν και απόρροια της κούρασης από την προετοιμασία, αλλά και το ότι η ομάδα… φωνάζει πως θέλει ενίσχυση και στα άκρα της επίθεσης.

Η αλλαγή του Μπουχαλάκη και το γκολ της Σαμπάχ

Υπήρξε μια άτυχη στιγμή με τον Μπουχαλάκη να νιώθει ενοχλήσεις και να γίνεται αλλαγή στο 31′ με τον Ζοάο Καρβάλιο.

Η Σαμπάχ με την πίεση που άσκησε, έβρισκε και κενά στον άξονα, για να κάνει επιθέσεις, με τον Ανδρούτσο στο 36′ να διώχνει την μπάλα πάνω από την γραμμή, ενώ στο 42′ ο Βολκόφ άνοιξε το σκορ για την Σαμπάχ, εκμεταλλευόμενος ασυνεννοησία των Μπα, Τζολάκη, με αποτέλεσμα να βάλει γκολ σε κενή εστία.

Όσο για τον Ολυμπιακό, η μοναδική καλή στιγμή του, ήταν στο 11′ με τον Μπιέλ να αστοχεί σε πλεονεκτική θέση από τα πλάγια.

Ο Ολυμπιακός άρεσε στο πρώτο 25λεπτο του β’ ημιχρόνου

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρτίνεθ έκανε αλλαγές στην άμυνα. Πασχαλάκης αντί Τζολάκη, Ρέτσος αντί Μπα και Ροντινέι αντί Ανδρούτσου.

Ο Ολυμπιακός έδειξε μια καλύτερη εικόνα, στην δημιουργία του. Μάλιστα στο 47′ από ασίστ Φορτούνη, ο Μασούρας βρέθηκε προ του Ιμανόφ, έκανε σουτ αλλά, απέκρουσε ο κίπερ της Σαμπάχ.

Στο 60′ βγήκε φάση από την άμυνα, το λεγόμενο build up, με συνεργασία, Πασχαλάκη, Ρέτσου, Καρβάλιο. Ο τελευταίος έβγαλε ασίστ στον Ελ Αραμπί, που σκόραρε, αλλά ακυρώθηκε αφού ο Μαροκινός ήταν, ελάχιστα, σε θέση οφσάιντ.

Ο Μασούρας ισοφάρισε σε 1-1

Το γκολ ήρθε τελικά στο 64′ σε συνεργασία του Κίνι, που επίσης πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής, με τον Φορτούνη, ο οποίος έκανε σέντρα στην μεγάλη περιοχή, με τον Ελ Αραμπί να μην πιάνει καλά το σουτ, αλλά ο επερχόμενος Μασούρας, δεν αστόχησε κι έκανε το 1-1.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο έως το 70′ κάνοντας ένα δυνατό 25λεπτο, όπου φάνηκαν πολλά πράγματα από την δουλειά της προετοιμασίας. Το πρέσινγκ στον αντίπαλο βγήκε, ενώ υπήρξαν και συνδυασμοί με ενδιαφέρον στον άξονα, αλλά και στις πτέρυγες.

Ο Καρβάλιο, με την βοήθεια του Ιμπόρα, συνεργάστηκε πολύ καλά με τον Φορτούνη και ήταν το κλειδί για να δείξει ο Ολυμπιακός μια καλύτερη εικόνα.

Μετά κάπως έπεσε ο ρυθμός, ενώ το ενδιαφέρον ήταν πως κάποια στιγμή στην αριστερή πτέρυγα, έπαιξαν μαζί οι Ραμόν, Κίνι.