Ντνίπρο - Παναθηναϊκός 1-3: Αστεράτος τσέκαρε την πρόκριση από τη Σλοβακία!

Με MVP τον τρομερό Χουάνκαρ και «εκτελεστές» τους Σπόραρ, Τζούρισιτς και Ιωαννίδη ο σοβαρός και αποτελεσματικός Παναθηναϊκός επιβλήθηκε 3-1 της Ντνίπρο στη Σλοβακία και σκέφτεται ήδη την Μαρσέιγ στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Αν ρωτούσατε τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς πριν το ματς ποιο θα ήταν για εκείνον το ιδανικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού στη Σλοβακία θα σας έλεγε αυτό με γκολ και χωρίς να δεχθεί απειλές η άμυνα της ομάδας του. Αυτό, δηλαδή, που είδαμε στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο κόντρα στη Ντνίπρο.

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΝΤΝΙΠΡΟ – ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά, οι γηπεδούχοι έπαιζαν άμυνα πίσω από τη σέντρα, στο μισό γήπεδο και επί της ουσίας από τα πρώτα λεπτά καταλάβαινες πως το παιχνίδι θα το ορίσει η ομάδα του Γιοβάνοβιτς και όχι ο αντίπαλος.

Αφεντικό στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια του. Ο Πέρεθ ήταν μαζί με τον Βιλένα που έκανε το επίσημο ντεμπούτ του, ο Χουάνκαρ όπως γινόταν και στα φιλικά έπαιζε ψηλά και ο Κώτσιρας πιο πίσω. Ο Τζούριτσιτς ήταν στο κέντρο και ενεργός σε κάθε φάση του τριφυλλιού και ο Μπερνάρ στα αριστερά της επίθεσης, με τον Παλάσιος δεξιά και τον Σπόραρ στα φορ.

Το ιδανικό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήρθε με το γκολ του Σπόραρ στο 10ο λεπτό. Όλα τα λεφτά, βέβαια, ήταν το «τούνελ» του Χουάνκαρ και το έτοιμο γκολ που σέρβιρε στον Σλοβένο για να σκοράρει με τη μία επαφή.

Εκτός του γκολ ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μία καλή στιγμή με τον Κώτσιρα, αλλά το αξιοσημείωτο είναι πως δεν έχει δεχθεί φάσεις, παρά μόνο σε δύο περιπτώσεις που δεν ανησύχησε η άμυνα ούτε ο Μπρινιόλι.

Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν η απώλεια του Σένκεφελντ που αποχώρησε με μυικό τραυματισμό και έδωσε τη θέση του στον Γεντβάι (24′), ο οποίος έκανε κι αυτός το επίσημο ντεμπούτο του. Το χειρότερο είναι πως υπέστη θλάση και θα χάσει και τη ρεβάνς με την ουκρανική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο λογικό ήταν η Ντνίπρο να προσπαθήσει να μπει δυνατά και να απειλήσει. Το έκανε στην αρχή με τον Χουτσούλιακ, που πήγε να κρεμάσει τον Μπρινιόλι.

Η μεγάλη ευκαιρία του Βιλένα και η «ζωγραφιά» του Τζούρισιτς

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, την είχε λίγο αργότερα ο Βιλένα ο οποίος αφού βρέθηκε σε θέση βολής, μετά από αντεπίθεση, δεν μπόρεσε εξ επαφής να πλασάρει σωστά στέλνοντας την μπάλα… στα πουλιά.

Η Ντνίπρο, όσο περνούσε ο χρόνος, ανέβαζε τις γραμμές της για την ισοφάριση, απείλησε τον Μπρινιόλι, αλλά στο 74′ ήρθε ο «μαέστρος» Τζούρισιτς να «σκοτώσει» τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστέρα, ο Χούνκαρ πήρε τη μπάλα, γύρισε παράλληλα στον Τζούριτσιτς ο οποίος έκανε ένα πολύ όμορφο σουτ με το δεξί για το 0-2.

Στο 83ο λεπτό ο τρομερός Χουάνκαρ μετά τις δύο ασίστ κέρδισε και πέναλτι, με τον Φώτη Ιωαννίδη ο οποίος είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, να γράφει το 0-3 για την ομάδα του τριφυλλιού.

Στις καθυστερήσεις ο Γιοβάνοβιτς έγινε έξαλλος και δικαίως για την αντίδραση της άμυνάς του, στο γέμισμα των γηπεδούχων, που έφερε το γκολ και το 1-3 που έγραψε την ιστορία της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του, κέρδισε με καθαρό και επιβλητικό σκορ και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στη Λεωφόρο. Ήδη σκέφτεται τη Μαρσέιγ, την επόμενη αντίπαλο, στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιλένα (70′ Τσόκαϊ), Τζούριτσιτς (78′ Μαντσίνι), Μπερνάρ (70 Βέρμπιτς), Παλάσιος, Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης).