Ρέιντζερς - Ολυμπιακός 1-3: Θρύλος ξανά με ταυτότητα Μαρτίνεθ, «σφραγίδα» Φορτούνη και απίθανο Καρβάλιο!

Πολύ σοβαρός, παθιασμένος και βγαλμένος από το μπλοκ του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, ο Ολυμπιακός έκανε πάρτι με 3-1 στο κατάμεστο «Άιμπροξ» σε βάρος της Ρέιντζερς. Γκολ ο Φορτούνης, ευχάριστη έκπληξη ο Καρβάλιο στο «10», Καμαρά σα να μην πέρασε μια μέρα!

Ο Ολυμπιακός πήρε εξαιρετικό βαθμό στο πρώτο… διαγώνισμα της σεζόν. Επιβλήθηκε της -σαφώς πιο έτοιμης- Ρέιντζερς με 3-1 στο «Άιμπροξ», παρουσιάζοντας πολύ αξιόλογο δείγμα γραφής. Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, θέλει μια ομάδα που να τρέχει, να πιέζει, να έχει ταχύτητα και πίστη στο πλάνο, με τους παίκτες του να τον δικαιώνουν στα περισσότερα.

Με ηγέτη -ξανά- τον Κώστα Φορτούνη (άνοιξε το σκορ), εξαιρετικούς τους Καρβάλιο (δύο γκολ και πολύ μεστή παρουσία) και Ροντινέι (ασίστ στο 3-1, με πολύ καλές επιλογές), σταθερές αξίες τους Ιμπόρα (έπαιξε όλο το ματς), Κίνι, ανίκητο Πασχαλάκη, τον Μαντί Καμαρά σα να μην πέρασε μια μέρα και σχεδόν αλάνθαστο τον Ρέτσο, η ομάδα του Πειραιά έχει θέσει τις βάσεις για τη δημιουργία ενός πολύ ελκυστικού συνόλου!

Το φρέσκο και ελληνικό δίδυμο των Ντόη-Ρέτσου εμπιστεύθηκε ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Ροντινέι δεξιά και τον Κίνι αριστερά, λόγω του πειθαρχικού παραπτώματος που υπέπεσε ο Ρέαμπτσιουκ. Στο 4-2-3-1 του Ισπανού κόουτς, ο Καμαρά ξεκίνησε στον άξονα δίπλα στον Ιμπόρα και ο Καρβάλιο μπροστά τους, με τον Φορτούνη και τον Μασούρα στα «φτερά», ενώ στην κορυφή ήταν ο Ελ Αραμπί.

Οι γηπεδούχοι με τη συμπαράσταση περίπου 50.000 φίλων τους που γέμισαν το «Άιμπροξ», μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, επιχείρησαν να πιέσουν από την πρώτη πάσα και μόλις στο 4ο λεπτό απείλησαν με σουτ εκτός περιοχής τον Πασχαλάκη, ο οποίος, όμως, αντέδρασε εντυπωσιακά. Κάθε λεπτό που περνούσε και παρά την καταρρακτώδη βροχή, οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν όλο και καλύτερα στο χορτάρι, ενώ μόλις στο 12′ έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Ιμπόρα από γύρισμα του Καρβάλιο ήταν άστοχο.

Με πολλές πάσες, καλή κυκλοφορία, στηρίγματα στον κάτοχο της μπάλας και αλλαγές από τη μία πτέρυγα στην άλλη, ψάχνοντας την αδύνατη πλευρά της άμυνας, προσπάθησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους οι φιλοξενούμενοι. Δεν έλειψαν τα λάθη στις μεταβιβάσεις, δείγμα του ότι η ομάδα δεν έχει βρει ακόμη αυτοματισμούς και χημεία, ωστόσο, διάθεση υπήρξε, όπως και προσπάθεια, αλλά και συνέπεια στο τακτικό σκέλος.

Στο 23′ από φάουλ του Φορτούνη, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, για να στείλει τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο κίπερ, ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Καρβάλιο έχασε το κοντρόλ που θα του επέτρεπε να βγει σε τετ α τετ. Στο 25′ ο Πασχαλάκης αντέδρασε και πάλι σωστά σε δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Λίγο πριν το 40′, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον αγώνα, ο Φορτούνης σούταρε άστοχα από το ημικύκλιο, μετά από κόρνερ-πάσα του Καρβάλιο.

Φάουλ (και γκολ) ο Φορτούνης, κόρνερ (και γκολ) ο Καρβάλιο

Μία από τις καινοτομίες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ, συγκριτικά με τα προηγούμενα χρόνια, είναι ότι δεν έχει αναθέσει όλα τα στημένα στον Κώστα Φορτούνη. Τον έχει ορίσει εκτελεστή για όλα τα φάουλ, από το κέντρο και μπροστά, ωστόσο, για τα κόρνερ έχει επιλέξει τον Καρβάλιο επειδή θέλει τον «μίστερ 7» ακροβολισμένο στο ύψος της περιοχής, για να μαζεύει τα… ριμπάουντ και να απειλεί.

Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, με τον Φορτούνη να βρίσκει δίχτυα στο 44′ έπειτα από ενέργεια του Κίνι, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, άλλαξε τη μπάλα με τον Ελ Αραμπί και στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα προς τον αρχηγό, ο οποίος σκόραρε, χάρη και στο απλωμένο πόδι του Τέιλορ που «σήκωσε» από το έδαφος τη μπάλα. Έχει σημασία ότι στη φάση του γκολ οι παίκτες του Μαρτίνεθ πίεσαν ψηλά, έκλεψαν τη μπάλα και σκόραραν με έξι παίκτες μέσα στην αντίπαλη περιοχή!

Με την ίδια ενδεκάδα επέστρεψαν στο γήπεδο οι «ερυθρόλευκοι» και λίγο έλειψε να πετύχουν δεύτερο γκολ στο 47′ με τον Φορτούνη εντός περιοχής να σουτάρει άστοχα μετά τη νέα συνεργασία Καρβάλιο και Κίνι. Στο 50′ από κακή συνεννόηση του «Φορτού» με τον Ντόη, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε βάρος του Πασχαλάκη και υπέρ του Κάτγουέλ, μια απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Ολυμπιακού και μια κίτρινη στον έξαλλο Ιμπόρα! Ο επιθετικός των γηπεδούχων φάνηκε να βουτάει πριν έρθει σε επαφή με τον διεθνή κίπερ, με τον βοηθό να υποδεικνύει παράβαση, την οποία ασπάστηκε ο ρέφερι.

ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΓΚΛΑΣΚΟΟΥ ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ – ΟΣΦΠ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Ταβερνιέ ισοφάρισε από την άσπρη βούλα σε 1-1, αλλά πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Πειραιά χτύπησε ξανά. Ο Καμαρά με υπέροχη διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Μασούρα εντός περιοχής, εκείνος σέρβιρε στον Αραμπί, ο οποίος μόνος με την εστία, μπερδεύτηκε για να έρθει και να τελειώσει τη φάση από το ένα μέτρο ο Καρβάλιο.

Τέσσερις αλλαγές κι άλλο γκολ

Στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Πασχαλάκης είπε και πάλι «όχι» σε δύο προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν εκ νέου. Στο 65′ ο κόουτς του Ολυμπιακού προχώρησε σε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές. Μπήκαν στο γήπεδο οι Μπουχαλάκης, Μπιέλ, Βρουσάι, Ραμόν αντί των Καμαρά, Ελ Αραμπί, Φορτούνη και Κίνι αντίστοιχα.

Από εκείνο το σημείο, ο Μασούρας πήγε στην κορυφή της επίθεσης με τον Μπιέλ δεξιά και τον Βρουσάι αριστερά, ενώ ο απίθανος Καρβάλιο μόλις στο 70′ πέτυχε και δεύτερο γκολ με σουτ στην κίνηση έπειτα από ασίστ του εντυπωσιακού στο επιθετικό σκέλος Ροντινέι.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μειώσουν, είχαν άλλες δύο τελικές, αλλά ο Πασχαλάκης συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε πέρυσι νικήθηκε μόνο από την άσπρη βούλα. Στο 80′ πάτησαν χορτάρι και οι Ανδρούτσος, Αγκιμπού, αντί των Καρβάλιο, Μασούρα, για να περάσει ως φορ ο Μπιέλ.