BUNDESLIGA: Πρώτο στραβοπάτημα για Ντόρτμουντ - Σεφτέ με 4αρα για Λεβερκούζεν

«Γκέλα» από νωρίς για την Ντόρτμουντ, η οποία γνώρισε την ήττα από τη Φράιμπουργκ με 2-1. Παρθενική νίκη για Μπόχουμ, 2/2 για τη Βόλφσμπουργκ.

Μετά την ήττα της στο Σούπερ Καπ Γερμανίας από την Μπάγερν Μονάχου, η Ντόρτμουντ γνώρισε ακόμα μία ήττα από την Φράιμπουργκ με 2-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι «Βεστφαλοί» βρέθηκαν από πολύ να κυνηγούν το σκορ. Οι γηπεδούχοι, μόλις στο 6′, προηγήθηκαν με τον Γκρίφο, καταφέρνοντας να διατηρήσουν το προβάδισμά τους έως τη λήξη του ημιχρόνου, «αποκρούοντας» κάθε επιθετική προσπάθεια της Ντόρτμουντ.

Στην επανάληψη, η Φράιμπουργκ έπιασε πάλι στον ύπνο την ομάδα του Ρόζε, διευρύνοντας τα τέρματα της, στο 53′ με τον Ζάλαϊ. Έξι λεπτά αργόπτερα, όμως, η Ντόρτμουντ με αυτογκόλ του Καϊτέλ μείωσε σε 2-1, ανακτώντας ελπίδες για να πάρει κάτι θετικό από την αναμέτρηση.

Τελικά, το σκορ παρέμεινε στο 2-1 με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία είχε σε κακή μέρα τον Έρλινγκ Χάαλαντ, να ξεκινά από πολύ νωρίς τα αρνητικά αποτελέσματα.

Σε αντίθεση με την Ντόρτμουντ, η Βόλφσμπουργκ συνέχισε το νικηφόρο της σερί. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Χέρτα Βερολίνου, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει μία δύσκολη εκτός έδρας νίκη με 2-1. Αυτή τη στιγμή οι «λύκοι» φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση και «κέρασε» με τέσσερα γκολ (4-0) τη Γκλάντμπαχ στην «Μπάι Αρένα». Ο Σόμερ πέτυχε ένα απίστευτο αυτογκόλ μόλις στο 3ο λεπτό βάζοντας μπροστά τις «ασπιρίνες» με τον Σικ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 8′. Ο Στιντλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει για τα «πουλάρια» πριν βγει το ημίχρονο, αλλά ο 32χρονος Γερμανός αστόχησε σε πέναλτι. Ο Μούσα Ντιαμπί έκανε το 3-1 στο 55′ και ο Ναντιέμ Αμίρι διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 87ο λεπτό. Στον πάγκο έμεινε ο Παναγιώτης Ρέτσος, που δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Σεοάν.22