INTEΡ - ΤΖΕΝΟΑ 4-0: Νο Λουκάκου, no problem

Η Ίντερ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην πρεμιέρα της απέναντι στην Τζένοα στο Τζουζέπε Μεάτσα και με πρωταγωνιστή τον Χακάν Τσαλχάνογλου πήρε εύκολη νίκη με 4-0, με σκόρερ τους Μίλαν Σκρίνιαρ,Τσαλχάνογλου, Βιντάλ και Έντιν Τζέκο. Γκολ και ασίστ για τον 27χρονο Τούρκο που έδειξε στο ντεμπούτο του, πως μπορεί να ανεβάσει επίπεδο τους «νερατζούρι», που έστειλαν μήνυμα στους διεκδικητές της Serie A.

Καταιγιστική ήταν η Ίντερ στο πρώτο της επίσημο ματς, στην μετά Λουκάκου και Κόντε εποχή. Η ομάδα του Σιμένοε Ιντσάγκι υποδέχθηκε την Τζένοα στο Τζουσέπε Μεάτσα και έδειξε από νωρίς, πως παρά τις αποχωρήσεις σημαντικών ποδοσφαιριστών της δεν πρόκειται να παραχωρήσει έτσι εύκολα τα σκήπτρα της πρωταθλήτριας. Προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο τέταρτο με τον Τσαλχάνογλου να κάνει εξαιρετικό ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα και να στέλνει μήνυμα ενόψει της σεζόν που ξεκίνησε. Η Ίντερ έκανε και άλλες ευκαιρίες, της ακυρώθηκαν δύο γκολ, η Τζένοα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τον Βιντάλ στο 74΄ να σκοράρει και να διαμορφώνει το 3-0. Φυσικά δεν θα μπορούσε να λείπει ο Έντιν Τζέκο από τον πίνακα των σκόρερ, αφού στο 87΄με ωραία κεφαλιά εκτέλεσε τον Σιρίγκου και έκανε το 4-0.

Ο αγώνας

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε τη Τζένοα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 6΄με κεφαλιά του Σκρίνιαρ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χακάν Τσαλχάνογλου. Η Ίντερ είχε προειδοποιήσει ξανά από στημένη μπάλα, με τον Ντε Φράι στο 3΄να χάνει εξ΄επαφής ευκαρία όμως το πάθημα δεν έγινε μάθημα για την ομάδα του Νταβίντε Μπαλαρντίνι, με αποτέλεσμα να δεχθεί πολύ νωρίς το γκολ.

Οι «Γενοβέζοι» απάντησαν με το σουτ του Καλόν στο 8΄ με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ.

Οι «νερατζούρι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Μπρόζοβιτς να πραγματοποιεί ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Σαλβατόρε Σιρίγκου είχε απάντηση.
Το γήπεδο έγερνε κατά πολύ υπέρ της Ίντερ και στο 14΄, o Τσαλχάνογλου με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-0 για την ομάδα του και πέτυχε το πρώτο του επίσημο γκολ με τα χρώματα της νέας του ομάδας.

Οι εναλλαγές των θέσεων του Τζέκο και του Τσαλχάνογλου μπέρδεψαν εντελώς την άμυνα της Τζένοα που δεν μπορούσε να βάλει «στοπ» στις επιθετικές τους ορέξεις, με τον Βόσνιο στο 23΄ να βρίσκει το δοκάρι με σουτ εντός περιοχής.

Τα επίπεδα κατοχής για το σύνολο του Ιντσάγκι έφτασαν μέχρι και το 70% στο μισάωρο, ενώ ενδεικτικό είναι πως η Τζένοα πέρασε το κέντρο μόλις δέκα φορές σε 30 λεπτά αγώνα.

Στο 45΄η ομάδα του Μπαλαρντίνι έχασε τεράστια ευκαιρία με τον πιο επικύνδυνο παίκτη της τον Καλόν, να σπαταλά τη στιγμή πλασάρωντας άουτ.
Ο Πέρισιτς στις καθυστερήσεις σκόραρε ένα ακόμα τέρμα, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Κροάτης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Τζένοα ξεκίνησε με τρεις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο με τους Καμπιάσο, Μπιράσκι και Ερνάνι να παραχωρούν τη θέση τους στους Σαμπέλι, Σέρπε και Μπιάνκι αντίστοιχα. Ξεκίνησε πιο δυναμικά το ματς, είχε μία δύο καλές στιγμές χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει.

Στο 54΄οι «νερατζούρι» αναπτύχθηκαν από τα άκρα, ο Τσαλχάνογλου σκόραρε ένα ακόμη εκπληκτικό τέρμα, όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Η Τζένοα προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο έτσι ώστε να ξαναμπεί στο ματς, με αποτέλεσμα η Ίντερ να βρίσκει χώρους και να χτυπά στην κόντρα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 70΄, ο Τζέκο έχασε μοναδική ευκαιρία για να κάνει το 3-0, με τον Σιρίγκου να πιάνει την κεφαλιά του Βόσνιου. Το ίδιο έκανε και τέσσερα λεπτά αργότερα, αποκρούοντας το σουτ του 35χρονου φορ, αλλά ο νεοεισελθών Αρτούρο Βιντάλ σκόραρε έπειτα από πάσα του Νικολό Μπαρέλα στο 74΄.

Στο 84ο λεπτό, στον αγώνα πέρασε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα των «νερατζούρι», ο Ντένζελ Ντάμφρις στη θέση του Μπαστόνι. Στο 87΄ο Έντιν Τζέκο σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

MVP: Χακάν Τσαλχάνογλου

Γκολ ασίστ και μπόλικη φαντασία είχε το ντεμπούτο του 27χρονου άσου. Ο Τούρκος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και έδειξε πως με την ποιότητα που διαθέτει μπορεί να ανεβάσει επίπεδο τους «νερατζούρι». Κατάφερε να ενώσει την άμυνα με την επίθεση δημιουργώντας ουκ ολίγες ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του, προσφέροντας μία νότα αισιοδοξίας στους φίλους της Ίντερ.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι(Ντάμφρις 84΄), Μπαρέλα(Βεσίνο 77΄), Τσαλχάνογλου(Σατριάνο 77΄), Πέρισιτς(Ντι Μάρκο 68΄), Νταρμιάν, Μπρόζοβιτς, Σένσι(Βιντάλ 68΄), Τζέκο.

Τζένοα: Σιρίγου, Κρισίτο, Βενεσντέν, Μπιράσκι(Σέρπε 46΄), Ερνάνι(Μπιάνκι 46΄), Στουράρο, Ροβέλα, Μπανέλι, Καμπιάσο(Σαμπέλι 46΄), Καλόν, Πάντεφ.