Παναθηναϊκός - Ντνίπρο 2-2: Ο λυτρωτής Σπόραρ έστειλε τους «πράσινους» σε ομίλους!

Ο Άντραζ Σπόραρ σκόραρε δις στο θρίλερ της Λεωφόρου και με το 2-2 κόντρα στη μαχητική Ντνίπρο -η οποία λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά- ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση και ετοιμάζεται πλέον για τη Μαρσέιγ, εξασφαλίζοντας παρουσία σε ομίλους.

Ενα copy paste του πρώτου αγώνα στη Σλοβακία ήταν το ξεκίνημα της ρεβάνς της Λεωφόρου. Με μία αλλαγή στην ενδεκάδα, τον Γεντβάι αντί του τραυματία Σένκεφελντ, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε δυνατά, πίεσε, έβγαζε συνδυασμούς και απείλησε και τελικά βρήκε το γρήγορο γκολ, όπως και στο πρώτο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα, στο 15ο λεπτό μετά από βαθιά μπαλιά, ο γκολκίπερ της Ντνίπρο και ένας στόπερ δεν συνεννοήθηκαν, ο Σπόραρ μπήκε στη φάση και με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ στο γήπεδο της Λεωφόρου.

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΠΑΟ – ΝΤΝΙΠΡΟ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Στο 23ο λεπτό η Ντνίπρο έκανε ό,τι δεν είχε κάνει έως εκείνο το σημείο και συγκεκριμένα ο Ντόβμπικ, ο οποίος πέρασε… ολόκληρο τον Παναθηναϊκό και σκόραρε με εντυπωσιακό τρόπο για το 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η συνέχεια έφερε μία σχετική γκρίνια από τον κόσμο του Παναθηναϊκού και δικαιολογημένη, αφού οι «πράσινοι» φάνηκαν να… κάθονται με αποτέλεσμα η Ντνίπρο να παίρνει θάρρος επιθετικά. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, κυρίως όταν ο Παναθηναϊκός αποφάσιζε να σοβαρευτεί. Το έκανε στο 33ο λεπτό, σε μεγάλη ευκαιρία του Μπερνάρ.

Η ουκρανική ομάδα, από την άλλη, μέσα στα προβλήματα που αντιμετώπισε πριν από το ματς, με τη δηλητηρίαση, έχασε και τον γκολκίπερ της, τον Εβγκέν Βόλινετς, σε σύγκρουση με τον Παλάσιος.

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ / ΠΑΟ – ΝΤΝΙΠΡΟ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά, σε ένα ματς που είχε γίνει ροντέο, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να κάνουν απειλητικές επισκέψεις στην εστία του Μπρινιόλι.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα του τριφυλλιού σε κακό βράδυ, η Ντνίπρο απειλούσε και στο 54′ ήρθε αυτό που δεν ήθελαν οι «πράσινοι», το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων, με σκόρερ τον Σαράπι, δίνοντας διαστάσεις θρίλερ σε μία έτσι κι αλλιώς χιτσκοκική αναμέτρηση. Λίγο πριν το γκολ, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε σκοράρει αυτός και να κάνει το 2-1, δείγμα των όσων αναφέραμε πιο πάνω.

Ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται, να σβήσει σε μεγάλο βαθμό ό,τι είχε καταφέρει στο πρώτο παιχνίδι και να βάλει την Ντνίπρο για τα καλά μέσα στο παιχνίδι.

Ευτυχώς για το τριφύλλι που είχε τον… άγιο Σπόραρ, ο οποίος στο 70ο λεπτό λύτρωσε την ομάδα του και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 2-2, αλλάζοντας πάλι την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο 75′ το έργο του Παναθηναϊκού έγινε πιο εύκολο μετά την αποβολή του Tάντσιουκ για σκληρό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ, συνέπεια του γενικότερου σκληρού παιχνιδιού των φιλοξενούμενων.

Άλλο θρίλερ δεν είχαμε στη συνέχεια, με το 2-2 του Σπόραρ να αποδεικνύεται καθοριστικό και να σφραγίζει την πρόκριση του Παναθηναϊκού στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Εκεί όπου περιμένει η Μαρσέιγ. Το βασικό είναι ότι το τριφύλλι έχει ήδη εξασφαλίσει παρουσία σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν, Βιλένα (65’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Τζούριτσιτς (79’ Κλεϊνχέισλερ), Μπερνάρ (90’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (79’ Ιωαννίδης).

ΝΤΝΙΠΡΟ (Ολεκσάντρ Κούτσερ): Βόλινετς (36’ λ.τρ. Κιναρέικιν), Πάσιτς, Άνταμιουκ, Σάραπι (57’ λ.τρ. Σβάτοκ), Καπλιένκο (69’ Τάντσιουκ), Μπαμπένκο, Μπλάνκο, Μιροσνιτσένκο, Πιχάλιονοκ (69’ Κοχούτ), Ρουμπσίνσκι (69’ Χουτσούλιακ), Ντόβμπικ.