Έσωσε τον βαθμό με Σολέρ στο 88' η Βαλένθια - Ντεμπούτο με γκολ για Φερ Νίνιο

Την ήττα από την Γρανάδα γλίτωσε στο φινάλε η Βαλένθια χάρη στον Σολέρ διατηρώντας το αήττητό της ενώ η Μαγιόρκα πήρε τη πρώτη της νίκη χάρη στο γκολ του Φερ Νίνιο στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα από τις Βαλεαρίδες Νήσους.

Η Γρανάδα έκανε…δύσκολη τη ζωή της Βαλένθια με το γκολ που πέτυχε ο Λουίς Σουάρεζ στο 16ο λεπτό. Οι «νυχτερίδες» χρειάστηκε να φτάσουν μέχρι το 88ο λεπτό για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο σημείωσε ο Κάρλος Σολέρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Γρανάδα παρ’ ολίγο να «ξεράνει» τη Βαλένθια στο φινάλε, αλλά για κακή της τύχη το γκολ που πέτυχε ο Άνχελ Μοντόρο στο 90+2′ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μαγιόρκα, Φερ Νίνιο μπήκε στο 64′ και χρειάστηκε μόλις δεκαέξι λεπτά για να πετύχει το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα χαρίζοντάς της τη πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν με 1-0 στην έδρα της Αλαβές.

Εσπανιόλ και Βιγιαρεάλ έμειναν στη λευκή…ισοπαλία στο «RCDE Στάντιουμ». Οι Καταλανοί έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν το ματς, αλλά το γκολ που σημείωσε ο Κινέζος Γου Λέι στο 90+5′ ακυρώθηκε από το VAR λόγω παράβασης που έκανε με το χέρι.

Στις 23:00 αγωνίζεται η Μπαρτσελόνα κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές».